U periodu između četiri sata popodne i 10 sati uveče, mnogi roditelji primjetiće, ili su već primjetili, da njihove bebice postaju prilično razdražljive i plačljive. Sve strategije smirivanja u ovom periodu prestaju da budu efikasne, a beba vam se može učiniti neutješnom.
Ovakvo ponašanje, koje obično počinje između 4. i 6. i završava se oko 12. nedjelje bebinog života, mnogim roditeljima, posebno mamama, može biti veoma frustrirajuće, te se mnoge s razlogom pitaju da li rade nešto pogrešno.
Zbog čega su bebe uznemirene?
Ipak, iako čudno, ovakvo razdražljivo ponašanje je sasvim normalno, premda nije poznato šta ga tačno uzrokuje.
Postoji nekoliko teorija koje uglavnom imaju veze sa sistemom preopterećenja.
Jednostavno rečeno, male bebe mogu biti previše stimulisane, a budući da je njihov nervni sistem još uvek nedovoljno razvijen, postoji određena granica onoga što on može da podnese.
- Na kraju dana, kada su već umorne i do kada se u njihovom malom svijetu već puno toga izdešavalo, bebama je već svega dosta. Njihovo dobro raspoloženje i zadovoljstvo pretvaraju se u suze i vrisku.
- Druga teorija je slična. Naime, pretpostavlja se da se na ovaj način bebe oslobađaju viška energije, odnosno da je plač njihov način oslobađanja od stresa.
- Neki istraživači vjeruju da je bebin stomačić još uvek nerazvijen i da mu je potrebno oko 12 nedjelja (tri mjeseca) da se razvije. Hranjenje, varenje i pražnjenje su aktivnosti na koje je potrebno navići se, a u međuvremenu, vaša beba imaće potrebu da svima u svojoj blizini kaže kako sve to podnosi.
- Prema mišljenju čuvenog pedijatra, doktora Harvija Karpa, bebina prva tri mjeseca života mogu se smatrati četvrtim trimestrom trudnoće. Iste uslove koje je beba imala dok je bila u stomaku (kao što su nježno ljuljanje, osjećaj toplote i sigurnosti, šumovi) bi trebalo ponavljati i neko vrijeme nakon što dođe na svijet.
Roditelji mogu imati sumnju da sa njihovom bebom nešto nije u redu, jer “nemoguće je praviti toliku buku osim ako nešto katastrofalno nije po srijedi”.
Ono što je bebama u ovakvim trenucima zaista potrebno jeste da se naspavaju. Njihovo malo tijelo je umorno i treba im da se odmore. Međutim, trik je u tome što nisu u stanju da se opuste. Roditelji takođe mogu da ne primjete signale da je vrijeme za spavanje i da, umjesto da umire svoje čedo i naprave opuštajuću atmosferu za spavanje, još više ga stimulišu i animiraju.
Stoga, obratite pažnju na svoje dijete pa ćete primetiti kada je zaista pospano. Vremenom će se ove navike mijenjati, ali mogu se primketiti određeni šabloni.