petak, 17. studenoga 2017.

Vodena kila


 • Zašto nastaje vodena kila kod djece? Šta je uzrok?
Vodena kila («popularno») ili hidrokela (hidrocela) predstavlja kolekciju tečnosti koja se iz trbušne duplje spušta preko produžetka trbušne maramice u omotače testisa. Predstavlja urođeni nedostatak, u stvari poslijedicu nezatvaranja kanala, odnosno produžetka trbušne maramice, kroz koji tečnost cirkuliše iz trbuha ka testisu/testisima i obrnuto. Ovaj kanal se zatvara spontano u normalnim uslovima trudnoće.
  • Da li je tačno da od toga češće boluju dječaci?
To je bolest dječaka. Postoji slično stanje kod djevojčica, koje se naziva Nuckovom cistom, ali je dosta rijetko.
  • Zašto se operacija preduzima što kasnije? Šta se čeka?
Liječenje nije hitno i obično se čeka prve tri godina života, jer je u tom periodu moguće spontano zatvaranje kanala. Ukoliko se to ne desi, preostaje hirurško liječenje. U rijetkim slučajevima, liječenje može da se preduzme i u ranijem periodu, ako je količina tečnosti tolika da deformiše skrotalne kesice (u kojima su testisi).
  • Da li može nešto da se iskomplikuje ako se ništa ne preduzima?
Potrebno je da se adekvatno utvrdi dijagnoza i dijete prati svakih šest mjeseci, kako bi se isključile neke druge promjene ingvinalnog kanala, koje mogu da budu udružene sa vodenom kilom. Uvijek treba utvrditi položaj testisa, a ako je to onemogućeno – potrebno je da se dijete uputi na ehosonografski pregled.
  • Da li kila može da se uklješti?
Uklještenje je stanje kada se neki od dijelova crijeva nađe u kilnoj kesi pa, zbog nemogućnosti da se vrati u trbuh, zaostaje u ingvinalnom kanalu, predstavljajući akutno stanje. Kod vodene kile, uklještenje nije moguće. Ponekad se veća količina tečnosti zadrži na nivou ingvinalnog kanala, što može da izgleda kao uklještenje, ali se to pregledom isključuje.
  • Da li postoji neki «lijek», a da to nije hirurški zahvat?
Liječenje je, ako se postavi indikacija, isključivo operativno.
  • Koliko traje sam operativni čin?
Operacija se izvodi u opštoj anesteziji i traje između 20 i 30 minuta. Inače, radi se o jednodnevnoj hirurgiji, kada dijete napušta bolnicu istog dana, nekoliko sati nakon zahvata.
  • Šta se, konkretno, postiže operacijom?
Odstranjuje se postojeći kanal, kroz koji cirkuliše tečnost, čime se postiže stanje kao prilikom normalnog razvoja ploda u trudnoći.
  • Da li vodena kila može da se «vrati»?
Ponekad se može desiti da, nakon operacije, zaostane određena količina tečnosti među ovojnicama testisa, pa se – ako ne dođe do spontane resorpcije, to stanje poistovećuje sa vodenom kilom odraslih.
  • Koliko dugo posle intervencije dijete mora da miruje?
Mirovanje je stanje koje zavisi od samog djeteta. Obično su djeca sposobna za uobičajene aktivnosti dan, dva nakon operacije.
  • Kada dijete može da ide na plivanje?
Sportske aktivnosti (u punom obimu) su moguće nakon dvije nedjelje.

Na pitanja je odgovorio dr Miroslav Đorđević, specijalista dečje hirurgije – urolog
Izvor: Moj pedijatar