Roditelji čija se djeca ni deset dana nakon porođaja nisu ‘vratila’ na porođajnu težinu ne treba da brinu jer taj proces kod mnogih beba traje nešto duže
Iako ljekari često roditeljima novorođenčadi kažu da će njihove bebe manjak težine nadoknaditi u predstojećih nedjelju ili dve, brojnoj je djeci potrebno više vremena
Gotovo sva novorođenčad u prvih nekoliko dana nakon porođaja izgubi nešto težine, bez obzira na to hrani li se adaptiranim ili majčinim mlijekom. Mnogi neonatolozi očekuju da bebe nadoknade izgubljenu težinu ili “se vrate” na porođajnu težinu u roku od 10 do 14 dana.
Međutim, istraživanje sprovedeno na 144.000 novorođenih pokazalo je da nakon 14 dana, 14 posto beba rođenih vaginalnim putem i 24 posto beba rođenih carskim rezom nije vratilo porođajnu težinu. Naučnici kažu da zbog toga roditelji ne bi trebalo da se zabrinu jer je u većem broju slučajeva riječ o uobičajenom vremenskom periodu.
Djeca rođena carskim rezom u prva tri dana nakon porođaja izgube znatno više na težini jer na svijet dođu jače hidratizirana od ostalih beba uslijed infuzionog rastvora koji se trudnicama daje prije i za vrijeme operativnog zahvata, kaže voditelj studije dr. Ijan Pol, naučnik na jednom pensilvanijskom univerztetu.
Studija sprovedena u razdoblju između 2009. i 2013. godine u kalifornijskom medicinskom centru Kajzer Permanente, na bebama među kojima nije bilo nedonoščadi, pokazala je da ni nakon tri nedjelje pet posto beba rođenih vaginalnim putem i osam posto djece rođene carskim rezom nije vratilo porođajnu težinu.
Nedostatak studije je u tome što naučnici nisu biilježili podatak o načinu na koji su bebe hranjene po povratku kući iz porodilišta, što značajno utiče na povećanje težine.
Dojena deca sporije napreduju nego djeca hranjena adaptiranim mlijekom
Naime, kada je o težini riječ, djeca hranjena majčinim mlijekom najčešće napreduju slabije od grupe koja se prehranjuje adaptiranim mlijekom. “Sporiji dobitak na težini novorođenčadi koja se doji uobičajena je pojava”, kaže naučnica Tesa Krum s Fakulteta za javno zdravstvo u Aurori koja nije učestvovala u studiji.
Ona ističe da roditelji ne bi smjeli da budu zabrinuti ukoliko im se učini da njihovo dijete ne dobija na težini brzinom koju su očekivali, ali podsjeća da treba da vode računa o mogućim znacima dehidracije, slabijoj opštoj aktivnosti, da prate stolicu i urin kod novorođenčeta kao i eventualnu pojavu žutice koja je kod beba česta, ali se obično povuče u roku od nedjelju dana.
“U svakom slučaju, roditelji čija se djeca ni deset dana nakon porođaja nisu ‘vratila’ na porođajnu težinu ne treba da brinu jer taj proces kod većeg broja novorođenčadi traje nešto duže. Studija će pomoći roditeljima i ljekarima da im očekivanja o zdravoj težini djeteta u prvih mjesec dana budu realna te da ne ‘paniče’ ako to nije u skladu sa svim propisanim parametrima”, kazala je Krumova.
Izvor: Klokanica