srijeda, 19. travnja 2017.

Neobične žudnje za hranom u trudnoći

Jedna od najboljih – i najgorih – stvari u trudnoći je ogromna žudnja za hranom.
Rezultat slika za milka sa krastavcima
Žudnja za hranom u trudnoći se razlikuje od uobičajene želje za određenim namirnicama, u smislu da je oko milion puta jača. Probudiš se sa žarkom željom za kiselim krastavcima ili lubenicom u sred zime i jednostavno moraš ponaći način da je zadovoljiš. Vozićeš se hiljadu kilometara da si ispuniš želju, ili ćeš probuditi muža u sred noći da ti kupi i isprži kobasice. Hej , šta beba želi, beba mora i da dobije, zar ne?

Svako ima drugačije želje, no naučnici se slažu u jednom: slatko se nalazi na vrhu ljestvice trudničkih želja. Bilo da je riječ o voću i čokoladi ili  o prerađenim proizvodima kao što su sladoled, kolači, keks. Takođe, mnoge trudnice žude za mliječnim proizvodima, mesom i ribom.
Žudnja za određenom hranom može biti uzrok prekomjerog porasta tjelesne mase trudnice. Povećana želja za slatkišima, osim veće tjelesne mase, može uzrokovati gestacijski dijabetes i povišeni krvni tlak. Ako osjećate neodoljivu želju za slatkišima, uzmite ono što je slatko, ali i hranjivo - na primjer, voće. Umjesto sladoleda, uzmite zaleđeni voćni jogurt. Ako žudite za kolačima i krafnama, uzmite tost s džemom. U slučaju da neprestano mislite na čokoladu, zamijenite je čokoladnim mlijekom.
Sve to nije čudno jer u devet mjeseci trudnoće organizam majke radi punom  parom. Univerzitet u američkom Connecticutu napravilo je istraživanje koje je  pokazalo da se u raznim stadijima trudnoće mijenjaju i želje vezane uz prehranu.

Nedostatak nutrijenata

U trudnoći se zna dogoditi da žene koje su obožavale meso postanu vegetarijanke  ili da im najdraža hrana odjednom postane nepodnošljiva okusa. Dok su gorke i  namirnice jakog okusa odbojne u prvom tromjesečju, želja za slanom i kiselom  hranom pojačava se u drugom i trećem tromjesečju.
Nije u potpunosti jasno zašto se preference za određenim namirnicama tokom  trudnoće mijenjaju, ali se pretpostavlja da tijelo traži slaniju hranu, poput čipsa,  jer je bogata natrijem koji je potreban kako bi se nadoknadio veći volumen  krvi (do čak 50 posto više). Jedan od razloga žudnje za hranom može biti određeni  nutritivni deficit. Inače, sklonost prema slanim namirnicama veća je u drugom i trećem tromjesečju nego u prvom.

Ako trudnica ima jaku želju za čokoladom, moguće je da joj nedostaje ugljikohidrata, dok potreba za sladoledom može značiti nedostatak ugljikohidrata,  ali i bjelančevina. Pri deficitu folne kiseline može se javiti potreba za zelenim  povrćem, a manjak vitamina B stvara želju za pivom. Želja za mesom može biti i  odgovor na pojačanu potrebu za bjelančevinama i željezom.
Željezo je iznimno važno u trudnoći jer pomaže prenositi kisik do ćelija, a ujedno  je dio građe mišića te pomaže regulirati rast ćelija. Cink pokreće enzime i  izgrađuje DNK. Ako trudnica ne može bez krekera, štapića ili slanaca, treba voditi  računa o tome da slana hrana zbog zadržavanja vode u organizmu može izazvati  otečenost.

Ipak, nije sve uvijek nadoknađivanje onoga što vam nedostaje. Ponekad se radi  samo o želji. Zato ako žudite za slatkišima, ne posežite za čokoladom, kolačima i  tortama svaki put, jer svježe i suho voće mogu biti odlična zamjena. Tamna čokolada je bolji izbor od obične jer sadrži antioksidanse. Kako trudnoća  napreduje, želja za određenom hranom slabi, a najvažnije je tijekom cijele  trudnoće slušati svoje tijelo, ali i hraniti se raznoliko i uravnoteženo.


Pika je težak poremećaj prehrane

Opasnija vrsta žudnje, pika ili geofagija je stanje u kojem se jede nešto što nije  hrana (boje, glina, kreda, papir...). Ovo je ozbiljan poremećaj koji može rezultirati  trovanjem ili neurološkim oštećenjem djeteta. Mogući uzrok ovakvom ponašanju  je izraziti manjak nekog nutrijenta, ali to objašnjenje nema naučnu podlogu.  Prvenstveno se kao mogući uzrok navodi manjak određenih minerala, kao što su  željezo i cink.


Tijelo se samo štiti 
Gorko je većini žena odbojno u prvom tromjesečju, a pretpostavlja se da to štiti  od konzumiranja alkohola tijekom kritične faze fetalnog razvoja. Averzija prema gorkom smanjuje se u trećem tromjesečju, kad je kritična faza fetalnog razvoja već završena.
Trudnice čiji je jelovnik uravnotežen, koje uzimaju dovoljno hranjivih materija, minerala i vitamina, najverovatnije neće  imati neobičnih želja, ističe dr. Vansnik.
Trudnoća je mnogim trudnicama opravdanje da si udovolje, ma koliko to nezdravo i suludo bilo. Stoga, drage trudnice, udovoljite si sa vremena na vrijeme, ali ipak se držite zdravijih verzija.