ponedjeljak, 24. travnja 2017.

Miris bebe

Rezultat slika za zasto bebe mirisuBebin miris samo je tek jedan od lukavih načina Majke Prirode da nas natjera da se odmah zaljubimo u bebice. “Velike oči, ružičasta koža, bucmaste ručice i nožice, sve su to trikovi kojima nas priroda privlači bebama i potiče nas da im pomognemo preživjeti.

"Tako mi lijepo mirišiš da bi te najradije pojela", česta je fraza koju izgovaraju mlade majke grleći svoju novorođenčad. A znanstvenici su istražili što se krije iza te poznate fraze. 

Za ugodan miris malenog djeteta nisu zaslužni samo dječji losioni ili sredstva za njegu, već dvije stvari:  
Plodna voda – zaštitna tekućina u kojoj se fetus nalazi tijekom trudnoće pridonosi i njegovu specifičnom mirisu nakon rođenja.
Vernix caseosa ili bjeličaste nakupine – kremasto-bijele nakupine nalaze se na koži bebe dok je u majčinoj utrobi. Iako se miris ispere nakon rođenja, prisutan je prvih nekoliko tjedana djetetova života. Nakupine su korisne i zbog sposobnosti zadržavanja vlage u koži. 
Nakon šestog tjedna života bebin miris se mijenja. Tada se vašem djetetu stvara kiseli sloj na koži zbog kojeg je otpornije na napade mikroba. Na ugodan miris također utječe i vrsta prehrane, pa kako se mijenja prehrana i razvija kiselost kože djeteta, prvotni miris postupno nestaje. 
>Studija koja je objavljena u stručnom časopisu Frontiers in Psychology, pod naslovom Granice u psihologiji, čini se da otkriva pravi uzrok: miris dojenčadi potiče centre za ugodu u mozgu koji se inače aktiviraju prilikom konzumacije određene vrste hrane.  ">Istraživači su izolirali miris iz pidžamica novorođenčadi stare samo dva dana i dali ga pomirisati dvjema skupinama žena - u prvoj je bilo 15 majki, a u drugoj 15 žena koje nisu nikada rodile. Rezultati, koje je objavio Christian Science  Monitor, pokazali su da su žene u obje skupine slično reagirale na miris dojenčadi.  "Svi  mirisi ne potiču centre ugode u mozgu, nego samo oni koji su povezani s nagradom kao što je hrana ili zadovoljavanje određene potrebe", pojasnio je Johannes Frasnelli, predavač i istraživač na montrealskom sveučilištu, te dodao da je reakcija na spomenuti miris bila snažnija u skupini majki, nego kod žena koje nisu rodile.

"Izgleda da porođaj uzrokuje hormonalne promjene koje utječu na cijeli krug zadovoljavanja potreba, ali moguće je da određeni utjecaj ima i iskustvo", dodao je Frasnelli.

"Mirisi su dio mreže kemijskih komunikacijskih signala između majke i djeteta i mogu biti vrlo intenzivni", kaže istraživač. Nakon što provedu sat vremena zajedno sa svojim novorođenčetom, čak 90 posto majki prepoznaje svoje dijete isključivo po mirisu. I obratno, novorođena djeca prepoznaju miris svoje majke i on im je draži od ostalih mirisa.
Fizički kontakt važan je za emocionalni razvoj djeteta, a priroda je osigurala sve predispozicije kako bismo instinktivno bili privrženiji svojim potomcima.