četvrtak, 20. travnja 2017.

D VITAMIN

Rezultat slika za d vitamin
Postoji li sredstvo koje jača kosti, podiže imunitet i smanjuje podložnost šećernoj bolesti, visokom tlaku, srčanom udaru, raku i depresiji, a uz sve to još i besplatno?
Zvuči fantastično, no zapravo je realno!
To je vitamin D koji dobivamo tijekom izlaganja suncu.
Unatoč njegovoj velikoj dostupnosti, polovica stanovništva nema ga dovoljno u organizmu. Vitamin D prisutan je u mnogim dijelovima tijela, gdje utječe na važne životne procese. Odavno se zna da je ovaj vitamin bitan za zdravlje i snagu kostiju te da zbog njegovog nedostatka dolazi do razvoja rahitisa i osteoporoze.
Međutim, u novije je vrijeme uočena povezanost njegovog manjka s mnogim drugim bolestima poput dijabetesa, bolesti srca i krvnih žila, autoimunim bolestima, oslabljenim mentalnim funkcijama i nekim vrstama raka.
Dakle, koje dobrobiti za zdravlje donosi nam vitamin D?


Vitamin D je izuzetno važan vitamin za normalan rast i razvoj djece. Svakako, ovaj vitamin je bitan i za odrasle, pogotovo kad stigne “oblačna” jesen i zima.

§  Zašto je sada aktuelna priča o vitaminu D
Vitamin D bi prije bio “ljetnji vitamin” jer sunce ima ulogu u njegovom stvaranju u dječjem organizmu. Provitamin D (“prethodnik” vitamina D) se nalazi u koži, pa se pod dejstvom ultraljubičastog zračenja pretvara u vitamin D. Dakle, jedan dio vitamina D djetetov organizam sam stvara, ali mu treba sunce da bi se “aktivirao” u koži i obavio svoje važne funkcije.
To i jeste razlog što D vitamin dodatno unosimo u “hladnijim danima”, u mjesecima koji imaju slovo R u nazivu (septembaR, oktobaR, novembaR, decembaR, januaR, febRuaR, mart, apRil)
§  Koje su uloge vitamna D
Ovaj vitamin je svakako jedan od najvažnijih za zdravlje djeteta. Mnogo je njegovih korisnih funkcija u organizmu, ali evo nekoliko najvažnijih:
-   Neophodan je za metabolizam kalcijuma i fosfora.
Vitamin D pospješuje “uzimanje” kalcijuma u crijevima, ali i njegovu “ugradnju” u kosti. Bez kalcijuma (ali i fosfora) nema zdravih kostiju i zuba. Kalcijum daje čvrstinu kostima, ali je važan i za normalno funkcionisanje skoro svih organa, a naročito srca, mišića, nerava.

-   Zato je vitamin D važan za dobru funkciju srčanog mišića, ali i svih drugih mišića, kao i nervnog sistema. Zato ne treba da čudi što je vitamin D je jedan od faktora koji “daje snagu” djetetu jer pozitivno utiče na rad mišića i nerava.
-   Važan je i za kožu – on je čuvar zdravlja dječje kože jer pospješuje diobu ćelja kože i tako učestvuje u njenoj regeneraciji.
-   Ima ulogu u dobrom funkcionisanju imunološkog (odbrambenog) sistema djeteta, jer pomaže ćelijama “ratnicima” u borbi protiv mikroorganizama. Ovo važi i za odrasle, pa možemo reći da je vitamin D bitan dio arsenala za borbu protiv različiih infekcija kojih ima dosta u rano proljeće
-   Vitamin D je važan i za normalno stvaranje i funkciju insulina u pankreasu (tako da utiče i na metabolizam šećera – njegovo bolje “sagorijevanje” u ćelijama), ali reguliše i funkciju još nekih hormona.
§  Da li je potreban i odraslima
Veoma je potreban!
Pomalo se zaboravilo na važne uloge vitamina D u očuvanju zdravlja odraslih – uglavnom su djeca bila “u fokusu” priče o ovom vitaminu. Skoro sve nabrojane uloge vitamina D kod djece važe i za odrasle, ali da istaknemo najbitnije:
§  Šta se dešava kad nema dovoljno vitamina D
Kada beba u prvoj godini života nema dovoljno vitamina D nastaje ozbiljna bolest koja se zove rahitis. Kosti su meke, lako savitljive (nemaju dovoljno kalcijuma) pa umjesto zdravih kostiju dijete ima “rahitične” – deformiše se glava, grudni koš, ali i duge kosti nogu i ruku.
Kod starije djece nedostatak ovog vitamina uzrokuje opštu slabost organizma, nedostatak mišićne snage, ali i bezrazložnu nervozu.
Srećom, danas se nedostatak vitamina D kod djece rijetko sreće, prije svega zahvaljujući ranoj primjeni ovog vitamina u vidu odlično dizajniranih preparata (plivit d3 kapi, biogaia sa d3 vitaminom, waya sa d3 vitaminom, oleovit d3….).
§  Koje namirnice sadrže vitamin D
Prirodnog vitamina D ima u ribi – skuša, losos, haringa, ali i “obične” sardine su bogate vitaminom D. Mlijeko i mliječni proizvodi su dobar izvor vitamina D, a ima ga i u žumancetu ali i u iznutricama.
§  Mogu li bebe bez dodataka ovog vitamina u prvoj godini života
Odgovor je jednostavan – bebe moraju dobijati vitamin D!

Nažalost, u našem podneblju nije moguće zdravo izlaganje beba suncu da bi se zadovoljile detetove potrebe za vitaminom D. Ovo naročito važi za hladni dio godine.
 Vitamin D treba davati i poslije prvog rođendana, tokom zimskih mjeseci, ali i tokom cijele druge godine života.
§  Može li se pretjerati sa ovim vitaminom
Može!
Radi o liposolubilnom (rastvorljivom u mastima) vitaminu koji se lako nagomilava u organizmu, pa ako se pretjera može doći do nevolja. Ovo se kod djece srećom rijetko dešava, i to samo kada se mjesecima daju prekomjerne količine vitamina D.
Tada se mogu javiti neobjašnjiva mučnina, povraćanje, zamor, svrab kože, suhe i “peckave” oči, a ako se baš prethera slijede problemi sa mokraćnim i disajnim organima. Skoro svi neželjeni efekti su vezani za prekomjerno nagomilavanje kalcijuma u tkivima.
Kako spriječiti hipervitaminozu (prekomjeran unos vitamina D):
-   Važno držati se preporučenih doza – jedna kap uljanog rastvora holekalciferola dnevno je dovoljna za bebe u prvoj godini života.
-   Ne dajte starijoj djeci suplemente vitamina D bez kosultacije sa pedijatrom