nedjelja, 16. travnja 2017.

Bezazlene promjene na koži novorođenčeta

Sve mame se mršte kada se na koži njihovih beba pojavi i najmanja promjena. Neke od tih promena su potpuno bezazlene.

U prvim nedjeljama i mjesecima nakon rođenja, na koži beba mogu se manifestovati određene promjene koje obično nisu funkcionalne prirode već samo uočljive. 
Ove promjene su prolaznog karaktera ali ponekad znaju da zabrinu roditelje naročito nakon rođenja prvog djeteta. Neonatolozi i pedijatri kažu da te promjene ne treba posebno tretirati, i da je to normalna reakcija kože koju neke bebe imaju a kod nekih se ne ispoljavaju.
BIJELE TAČKICE NA KOŽI – MILIJE
Rezultat slika za milije kod beba slike
Sitne bijele tačkice po koži lica nazivaju se “milije” i karakteristične su za dio nosa i obraza. Milije predstavljaju neotvorene lojne žlezde koje postepeno pokušavaju da se iščiste i otvore jer će kasnije imati zadatak da podmazuju kožu i obezbjeđuju njenu mekoću, a samim tim utiču na kvalitet bebine kože. Ovo je prirodna pojava koja ne zahtijeva nikakav poseban tretman, osim čišćenja medicinskom vatom pokvašenom običnom vodom ili Bornom kiselinom od 3% (acidi borici). Neonatolozi kažu da milije nisu znak da će beba kada odraste imati problematičnu kožu, na šta često pomisle roditelji kada uoče ovu promjenu.

CRVENILO NA KAPCIMA – RODIN UGRIZ
“Kada majke na kapcima, u predjelu čela i između obrva kao i na potiljku svoje bebe uoče crvenilo, ne treba da se plaše jer je u pitanju prolazna promjena koja je dobila simpatičan naziv – “rodin ugriz”. Radi se o bezazlenom proširenju sitnih kapilara kože koji su vidljivi golim okom. Uglavnom je ta pojava u po rođenu izražena, naročito kada beba plače, a onda postepeno nestaje u periodu od trećeg mjeseca do navršenih godinu dana.
MONGOLSKA MRLJA NA LEĐIMA

Rezultat slika za mongolski mrlja kod beba
Pojedinim bebama se na dnu leđa pojavljuje takozvana “mongolska mrlja ili mongolski mladež” koja je najčešće izražena kod djece koja su tamnoputa, odnosno djece čiji roditelji imaju taman ten. Ta pojava je prolaznog karaktera, a rijetki su slučajevi kod kojih se zadržava cijeli život. I u takvim slučajevima, mrlja ne pravi nikakav funkcionalni problem. Osim mongolske, tamne mrlje, na koži se mogu pojaviti i crvenkaste mrlje koje podsjećaju na malinu. To su mali hemangiomi koji predstavljaju proširenje krvnih sudova i najčešće se povlače do 2 navršene godine.
Pedijatri kažu da su navedene promene na koži u velikoj većini bezazlene i da nije potrebna upotreba preparata i hemijskih sredstava. Samo u slučaju potrebe, pedijatri prepisuju namjenske kreme.