Nils Bergman, švedski liječnik s afričkom adresom, na nedavnoj konferenciji u Cape Townu održao je radionicu pod imenom "Pronalaženje istina o porodu". On je ujedno i počasni viši predavač na Sveučilištu u Cape Townu. U rodilištu Mowbray Maternity Hospital radio je kao viši liječnički nadzornik i godišnje je nadgledao oko 18.000 poroda.
Njegovo predavanje prenijela je Cathy Doub, osnivačica neprofitne organizacije BirthWorks International, koja se bavi educiranjem medicinskog osoblja o porodništvu, doula i postpartum doula. Inače je fizikalni terapeutkinja koja se bavila s djecom s posebnim potrebama 30 godina. Bergmanovo predavanje podijelila je na blogu Jennifer Margulis, nagrađivana novinarka koja je postala poznata po svom otkrivanju istina koja stoje iza medicinskih praksi i stanju u zdravstvu.
Dr. Bergman kaže da ne smijemo raditi protiv prirode jer time dugoročno štetimo i bebi i majci.
Prema njemu, samo su dvije istine:
1. Bebe i mame se ne trebaju razdvajati nakon poroda
2. Majka nikad ne smije biti sama nakon poroda
Ove istine prema Bergmanu su apsolutne i uvijek treba težiti njima. Odvajanje se ne smije dogoditi i to je znanost, kaže on. Naravno, slaže se da postoje zdravstvene situacije i komplikacije uslijed kojih su majka i beba radi obostrane dobrobiti odvojene, ali u većini slučajeva moraju biti zajedno.
Nema dokaza niti temelja da se majku i dijete razdvaja nakon porođaja, ističe dr. Bergmann. Važno je shvatiti kako beba funkcionira, kaže on. Bebin okoliš je majka. Beba je 100 posto ovisna o majci. Čak i jednogodišnje dijete je 99 posto ovisno o majci. Beba ovisi o majci zbog senzorne i društvene stimulacije. Komunicirajte s bebom, to je temelj psihološkog razvoja Odvajanje prerano rođenih beba i njihov boravak u inkubatorima dugoročno loše utječe na mozak tih beba. One su potpuno lišene majčinog utjecaja, glasa, dodira i tješenja koji hrani bebin fizički, psihološki i neurološki razvoj. Nedostatak zaštite i odrasle podrške dijete doživljava u toksičnom stresu. Odvajanje mame i bebe u svim slučajevima predstavlja toksični stres.
Suprotnost tome je klokanska njega, nošenje djeteta, kada su majka i beba blizu. Tada se proizvodi oksitocin, hormon sreće i ljubavi. Naša biologija je da se ne odvajamo od majke. Ni jedna životinja ne spava u odvojenom krevetiću. Samo ljudi odvajaju svoje potomke od sebe. To nije prirodno, i to osjećaju i majka i beba. Majčina blizina utječe apsolutno na svaki element bebe uključujući rad srca, apetit, otpuštanje hormona i intenzitet aktivnosti, ističe Bergman.
Kako beba doživljava odvojenost od majke? Odvajanje od majke novorođenče doživljava kao opasno po život i to uzrokuje disregulaciju tjelesne fiziologije, rad srca, temperaturu, način spavanja, izlučivanje kortizola i na slabljenje imuniteta. Odvajanje uzrokuje i stres i vodi proizvodnji hormona stresa kortizola. Dr. Bergman mišljenja je i da prerano rođene bebe trebaju stalno biti uz majku.
Kontakt koža na kožu je dokazano u dugogodišnjim istraživanjima i mora početi s rođenjem, a poslije se i nastaviti. Njegova iskustva pokazala su i da bebe koje su odvojene od majke puno lošije spavaju i teško uspostavljaju ciklus spavanja. Zašto majke ne smiju ostati same? Majke ne treba ostaviti same zato što se one tada osjećaju sigurno i mogu se potpuno posvetiti bebi, što je iznimno važno. U prvim tjednima nakon poroda, majkama je važno pružiti podršku, potporu, utjehu, pomoć i sigurnost. Istraživanja su pokazala da prisutnost doule na porodu povećava oksitocin i snižava fetalni distres.
Babica također snižava kortizol, a otac utječe na povećanje dopamina (hormona ugode). To sve omogućuje majci da se osjeća sigurno i opušteno.
Dr. Bergman kaže da se sve može svesti na sljedeće: Fetus pita "Jesam li siguran?". Ako se osjeća sigurno, njegovo tijelo će proizvoditi oksitocin. Ako osjeća da nije sigurno, proizvodit će vazopresin, hormon stresa, a potom i kortizol. Koliko dugo treba pustiti bebu i mamu da budu u kontaktu koža na kožu? Sve dok beba ne pokaže da joj je dosta, zaključio je Bergman.
Izvor: Klokanica.24sata.hr
četvrtak, 6. travnja 2017.
Home »
» Dvije velike istine o bebi i mami nakon poroda
Dvije velike istine o bebi i mami nakon poroda
By Udruženje TIM travnja 06, 2017
Related Posts:
Pismo jedne bebe KAKO NAUČITI MAMU NESPAVANJU Ok, kod mene stanje je ovakvo. Mama me ima skoro 7 mjeseci. ... Prvih nekoliko mjeseci bilo je sjajno- plakao bih, ona bi me podigla i nahranila, u bilo koje doba, i danju i noću. Onda se … Read More
Jer mame nemaju invaliditet Donosimo vam sjajnu pricu naše članice, trudnoća, porod, MAJČINSTVO iz sasvim jednog novog ugla...'priča koja će vam dati snagu kad mislite da ne možete više... "Drage mame, Iako rijetko pišem u grupi, moram reći da sam ve… Read More
„Jako sam sretna što mi te je Bog dao kao kćer.“- snažna poruka ženama koje se bore sa neplodnošću, pročitajte ovu priču Sljedećih 5 riječi koje su izašle iz njenih usta totalno su me dotukle. Kako bi trogodišnjakinja mogla ovo znati? Bojila sam u garaži a ona je crtala dugu s kredama na betonu kada je rekla „Drago mi je da mi j… Read More
Koža u trudnoći – promjene i njega U trudnoći dolazi do mnogobrojnih promjena u koži, kosi i noktima. Većina tih promjena posljedica su novonastalih hormonalnih zbivanja te promjena krvožilnog sustava, a nazivamo ih fiziološkim promjenama. Za razliku od toga… Read More
Odgovori stručnjaka na pitanja i nedoumice roditelja u vezi sa vakcinama i imunizacijom Pitanja i nedoumice roditelja prikupljena su uz pomoć online savjetovališta Udruženja trudnica i mama koje broji preko 30 000 članica. Navedene odgovore pripremio je UNICEF u BiH u saradnji sa međunarodnim timom epidemio… Read More