petak, 29. rujna 2017.

Tijesto je najbolja igračka

Katarina Majkić, pedagog, predlaže da umjesto plastičnih igračaka ponudite djeci da se igraju tijestom, pijeskom, pirinčem, kukuruzom i plastičnim flašama.



Savremene igračke, osim što su skupe, često ograničavaju maštovitost i kreativnost djece, ali roditelji nastavljaju da ih kupuju. Zatrpana gomilom plastike, djeca zaboravljaju tradicionalne igračke i materijale za igru koji pozitivno utiču na njihov razvoj.
MJEŠANJE RAZVIJA MOTORIKU
Savremeni tempo života takav je da napetost osjećaju ne samo odrasli već i djeca, pa je i njima potrebno opuštanje, a u tome su se odlično pokazale igre s tjestom. Tijesto kao prirodan materijal ne sadrži toksične materije, kojima često obiluju industrijske igračke, pa je i bezbjednije za djecu. Dok dijete istražuje ovaj prijatni, mekani materijal i igra se njime, njegova kreativnost i samostalnost dolaze do izražaja. Ne treba da zaboravimo to da je djetetu tokom ove igre važniji proces stvaranja od samog rezultata.
Modelovanje omogućava različita taktilna iskustva, razvoj fine motorike, što je od izuzetnog značaja u predškolskom periodu. Dijete se opušta, daje mašti na volju i uvijek ima novu šansu da pokuša ponovo.
UŽIVAJTE U PRESIPANJU
Igre pijeskom oduvijek su zaokupljale dječiju pažnju. U presipanju i prosipanju, izazovu da se od neuhvatljivog materijala napravi nešto, krije se istinska čarolija. Ove igre naročito su interesantne djeci od godinu i po do tri godine, ali i malo starijoj. Mogu da se organizuju i u kućnim uslovima tako što se upotrebe materijali koji odlično zamjenjuju pijesak kao što su prezle, kukuruzni i pšenični griz, pirinač.
Prije nego što djetetu ponudite ove materijale i posude različitih veličina i oblika, pripremite kuću. Tepih zaštitite prostirkom ili najlonom, ili organizujte igru u dijelu stana pod pločicama, npr. u kuhinji, na terasi, hodniku.
Ukoliko vam smeta nered i ako ćete stalno opominjati dijete, igra gubi smisao, pa je bolje da je ni ne započinjete.
VODA NAJBOLJE OPUŠTA
Igre vodom i u vodi smiruju i opuštaju. Razgovor s djetetom dok se opušteno igra u kadi sa posudama i gumenim igračkama prijaće i vama i mališanu. Kako nam se život svodi na puko izvršavanje obaveza, ovo će biti sjajna prilika za neobavezno ćaskanje i mnogo smijeha, što svakako doprinosi stvaranju prijatnije porodične atmosfere.
Ako nemate vremena za ovakve igre u kadi, ponudite djetetu da vam opere nekoliko plastičnih kašičica i šoljica. Uživaće više nego što možete da zamislite.
MASKIRANJE BUDI MAŠTU
Već sa nepune tri godine djeca počinju da se interesuju za kostime i prerušavanja, tj. za igre uloga i dramske igre. U nekom mirnom kutku stana fiksirajte ogledalo na zid u visini djeteta. Pored ogledala postavite kutiju sa raznim starim šeširima, maramama, ogrtačima, naočarima za sunce, „čarobnim“ štapićima. Dijete će rado zaviriti u tu čarobnu kutiju i pomoći ćete mu da uđe u magični svijet mašte, da razvija kreativnost, ali i da stiče sliku o sebi.
NAPRAVITE L+KUĆNOG LJUBIMCA
Uvijek se u kući nađe poneki orah, pa i kesten sakupljen prošle jeseni. Od polovine ljuske oraha lako ćete bojenjem napraviti bubamaru, a od kestena i čačkalica, ježa. Uključite dijete u pravljenje figura, vidjećete kako će mu to okupirati pažnju i pomoći da razvije svoju kreativnost. Ova aktivnost će doprinijeti i razvoju samopoštovanja djeteta, kada njegovo remek-djelo zauzme važno mjesto na našoj polici u dnevnoj sobi, bar na nekoliko narednih dana.
Savjet plus: Kako se mijesi tijesto
Da biste dali djetetu tijesto za igru, ne morate da umjesite količinu za cio hljeb. Dovoljno je da u decilitru vode umutite po pet kašika brašna i soli. U tijesto, ako želite, dodajte prehrambenu boju. Ako se čuva u najlonskoj kesi u frižideru, masa može da se koristi više puta. Suši se na sobnoj temperaturi i ne mora da se peče. Ukoliko testo niste obojili prehrambenom bojom, kada se osuši, farbajte ga temperama.
Izvor: Zenablic.rs, 



Piše: Radenka Marković



Related Posts:

  • Kako roditelj može prepoznati da dijete muca? MUCANJE se najčešće javlja  u dobi od 2 -5 godine Dijete koje muca ima problem u izgovoru na početku riječi I rečenice Najčešće je problem u  ponavljanju dijela riječi dva ili više puta prije nego što nešto … Read More
  • Najbolji način za nadzor nad djecom na internetu! Šokantni podaci koji govore da čak 92 posto roditelja nikada ne provjerava što mu dijete radi na društvenim mrežama, nagnala nas je da vas upoznamo s aplikacijama za ‘praćenje’ vaših ‘mališana‘ Ovisnost o internetu na… Read More
  • Učite svoju djecu... Učite svoju djecu da im ne treba ništa izvana da bi bila sretna – nikakva osoba, nikakvo mjesto ili stvar – i da se prava radost otkriva iznutra. Učite ih da su sami sebi dovoljni. Učite ih tome, i velike ćete ih … Read More
  • Kako je biti dijete? Svi znamo da je u današnje vrijeme roditeljima poprilično teško. Zapravo, teže im je nego ikad prije. Dok im je nekada u odgoju i brizi za mališane pomagala cijela svita rodbine, danas su prepušteni sami sebi. S tim da većin… Read More
  • POMOZITE DJETETU RAZVITI EMPATIJUEmpatija nije nešto o čemu djecu možemo izravno poučavati, već će ju ona usvajati kroz igru, komunikaciju, slušanje priča i oponašanje primjera iz okoline. Empatiju, ljubav i suosjećanje djeca vrlo rano usvajaju u obitelji. P… Read More