petak, 29. rujna 2017.

Zašto dijete slabo jede i trikovi da to promijenite




Jedan od češćih problema sa kojima se roditelji susreću jeste odbijanje njihovog djeteta da jede. Ali zašto se to dešava i kako da utičemo na to?

Sigurno ste bar nekad čuli roditelje kako se žale da dijete ništa neće da jede i da prilikom ručka ne znaju “ko koga jede” – dijete obrok ili obrok njega.  To, istni za volju, može biti objektivno mišljenje i konstatacija i stvaran problem. Ipak, ima često i onih situacija kada dijete ne jede onako kako i koliko je to roditelj zamislio.
Kako to razgraničiti?
  • Ukoliko dijete zaista slabo jede i ima loš apetit, to će uticati vremenom na njegovo zdravlje, imunitet, raspoloženje, energiju. Svakako, ne treba da čekate da se to desi da biste reagovali, već je dovoljno da imate tačan uvid u to šta je ono zaista pojelo tokom dana. Tada je vrijeme za savjetovanje sa pedijatrom.
  • Ukoliko je slab apetit djeteta ipak samo loša procjena, ono će uprkos tome što “nije ništa jelo” biti zdravo, pravo i puno energije.
Uzroci odbijanja hrane
Razloga zašto dijete odbija da jede hranu koju mu ponudite ima više,  a ovo su neki od njih.
Nedostatak rutine
Obroci bi trebalo da su ravnomerno raspoređeni tokom dana, a poželjno bi bilo i da budu svojevrsna rutina. Kada to kažemo, trebalo bi da postoje određeno vrijeme kada dajete djetetu da jede i određeno mjesto gdje se to radi. Na ovaj način utičete na njegov bioritam. Nedostatak ovakve rutine može da dovede do toga da dijete shvati obrok kao prilično proizvoljnu aktivnost koju radi (ili ne radi) bilo kad i bilo gdje. A nekad jednostavno misli da mu nije vrijeme za to!
Previše grickalica
Svi roditelji vole da udovolje svojim mališanima kupujući im grickalice i slatkiše koje vole. Ipak, čak i oni treba a imaju svoj tajming u toku dana i ne treba da budu cio dan na dohavat ruke, a ponajmanje rješenje tipa: “Neka jede bar nešto!”
Greška!
Prvenstveno jer mnoge od tih grickalica uopšte nisu zdrave, a zatim i zbog toga što cjelodnevno grickanje praznih kalorija svakako neće povoljno uticati na apetit mališana. Onda kada bude trebalo da sjedne za sto i pojede neki konkretan obrok, ono će već biti sito, a vi nervozni!
Medicinski razlog
Ponekad je bolest očigledan uzrok lošeg apetita i jasno je da dijete nema energije ni volje da jede.  Možda ga muči stomak ili povraća, možda mu je zapušen nos i ne može da savlada disanje i žvakanje u isto vrijeme. Ipak, ponekad se neki uzroci mogu previdjeti, posebno ako je dijete malo i ne umije riječima da objasni baš šta mu fali, kao recimo izbijanje novog zuba ili  bolovi u grlu koji zahtjevaju liječenje .
 Senzorni razlog
Među malim izbirljivcima koji ne jedu ima i onih koji su jednostavno previše osjetljivi na izvjesnu hranu. Nekima smeta miris, nekima ukus hrane, neki ne bi ni u ludilu pojeli nešto što je zeleno ili crveno, nešto što ima sjeme,  a nekima smeta tekstura hrane i način na koji je osjećaju u ustima.
Vrlo često problem je i u samom žvakanju hrane. Ukoliko primetite da se dijete nakon pokušaja žvakanja davi hranom ili je ispljune, ne mora da znači odmah da mu se ne sviđa i da je izbriljiv. Možda jednostavno ne može da je savlada, pa treba da je ponudite spremeljenu na drugačiji način.
Stres
Kao i kod odraslih i kod djece nedostatak volje za hranom i manjak apetita može biti poslijedica nekog stresa za njega. To može biti i neka vama radosna stvar kao što je dolazak na svijet njegovog brata ili sestre, polazak u vrtić ili školu, preseljenje, ali i  one očigledno stresne situacije kao što je smrt bliske osobe, razvod roditelja ili nešto slično. U ovom slučaju treba se pozabaviti uzrokom samog stresa i ostaviti djetetu prostora i pomoći mu da se izbori sa svojim emocijama. Kada to razriješi i apetit će doći.
Previše distrakcija
Danas smo okruženi uređajima na sve strane i nije neobično da imamo televizor u prostoriji u kojoj se jede. Sve i da njega nema, tu su telefoni, tableti, računar, a ometači mogu biti i igračke za stolom. Jasno je da dijete neče mnogo mariti za svoj tanjir i sadržaj u njemu ukoliko je fokusiranio na druge stvari.
Umor
I ovo može biti razlog da dijete odbije da jede, jer je jednostavno iscrpljeno i preumorno – bilo da je to zbog cjelodnevne igre i trčanja po njegovoj volji ili zbog obaveza u školi i van nje. Ipak, nakon odmora, želja za jelom trebalo bi da se vrati, a ako je dijete svaki dan umorno, to je ipak signal da nešto nije u najboljem redu.
Nedostatak fizičke aktivnosti
I dok je sa jedne strane  umor razlog zašto dijete neće da jede, sa druge imamo i kao značajan faktor potuno odsustvo fizičke aktivnosti i cjelodnevno sjedenje ispred ekrana. Na žalost, ova pojava je sve češća. To usporava metabolizam, a samim tim i smanjuje potrebu za hranom kao izvorom energije.
Faza razvoja i odrastanja
Manje ili više, sva djeca prođu kroz “E baš neću” fazu, koja između ostalih epizoda tjeranja inata ima i onu kada čvrsto stisnu zube i jednostavno neće da jedu. Srećom, faza su sa razlogom faze i prolaze, a na vama ostaje da ponudite zdravu i raznovrsnu hranu, budete doslijedni i da ne posustajete.
Ma šta da je od gore navedenih uzroka problem, nemojte siliti dijete da jede i nemojte mu govoriti da zbog toga nije dobro. Pribjegnite malo suptilnijim metodama.
Ovi trikovi da ih nagovorite da jedu vam mogu biti od koristi.

7 načina da natjerate dijete da jedete

U zavisnosti od  toga koliko godina ima dijete, možete isprobati slijedeće strategije. Neki od ovih trikova su pogodniji za mlađe, neki za starije, a vi testirajte.
Spremajte hranu zajedno
I još bolje – krenite u nabavku namirnica zajedno. Napravite od toga zabavu i igru. Možda dijete ne može da sjecka i miješa vruće stvari, ali može da sipa sastojke, da broji koliko kašika šećera je stavljeno, a da ne pričamo koliko zabavno može biti igranje sa tijestom. I nije važno ako ne ispadne savršeno, sigurni smo da će mališani sa zadovoljstvom pojesti ono što su sami pripremili.
Jedite zajedno
Obrok teba da bude porodična rutina i zajednički trenutak, a vi uzor na koji treba da se ugleda. Djetetu će sigurno biti zanimljivije da radi ono što odrasli rade, nego da sjedi samo za stolom i ispunjava vaša očekivanja.
Poslužite hranu na zabavan način
To podrazumijeva malo mašte,ali može zaista biti super trik. Napravite lice od sastojaka u tanjiru – upotrebite špagete  da dočarate kosu, kolutiće mrkve za oči , komad paradajza za usta. Napravite kucu, macu, cvijet ili bilo šta od hrane. Servirajte hranu u njihovom omiljenom tanjiru,  nabavite pribor za jelo ili makar salvete  sa omiljenim crtanim junakom.  Poslužite neki “poseban specijaliet”:  recimo obrok koji je je Snježana spremala patuljcima ili Marsovski đuveč koji daje super moči. Šta god!
Dajte djetetu opcije
Naravno, ne pretjerujte sa njima. Dvije opcije su dosta. Ponudite za obrok dvije vrste hrane i dajte djetetu da bira. Tako mu ne dajete opciju da bira da li će uopšte da jede (to se podrazumijeva)  nego samo šta će da jede.
Ne tjerajte dijete da jede
Ali polako! To ne znači da ne treba da poslužite obrok, ali nemojte od toga praviti teror i neprijatne scene. Veće su šanse da vaše dijete zamrzi hranu, nego da stvari budu po vašem. Opet ponavljamo – neka obrok bude prijatna rutina i nešto što se podrazumijeva, a ne nešto oko čega se pravi pitanje.  Svaki dan jedite u približno isto vrijeme i jedite zajedno da dijete vidi da i vi to radite. Probajte da ne dajete obrok onda kada nije vrijeme za to i ne jurite dijete sa kašikom po kući ako nije pojelo za stolom. Možda neće odmah usvojiti ovu naviku, ali budite strpljivi – svima nam treba vemena da se nova navika usvoji. Samo imajte na umu da prisiljavanje stvara otpor.
Ne ucjenjujte desertom
Ukoliko se služite taktikom “Ako pojedeš povrće i meso iz svog tanjira dobićeš kolač” možete upasti  u zamku i tako poslati pogrešnu poruku da je baš taj desert najbolja hrana. Bolje je varijanta da dijete razvije zdrav odnos prema hrani, a ne da jede radi nagrade. A ako već i nagrađujte desertom, neka to bude nešto zdravo!
Potrošite kalorije
Ukoliko niste u prilici da upišete dijete na neki sport, ima alternative koja je besplatna. Trčanje po dvorištu,  parku, oko zgrade, vožnja bicikla i jurcanje sa drugarima dobar su način da se potroši energija i otvori apetit.
Sve u svemu, ukoliko ste uporni i doslijedni,  možete da utičete na to da li će dijete da jede ili ne. Najvažnije je da obroci budu rutina, da postoji mjesto i vrijeme gde se jede i da uvijek budete dobar uzor svojoj djeci. Ostavite posao, knjige i telefone i jedite zajedno, a vremenom će vam ovo biti dobra navika na koju ćete biti ponosni. Ukoliko predstavite obrok kao napor i neželjenu aktivnost, jasno  kakav ćete odgovor dobiti. Neka, umjesto toga, to bude opuštena i svakodnevna rutina do koje ćete postepeno doći.
I naravno, ukoliko primjetite da navike u ishrani vašeg mališana ne napreduju i da utiču na njegovo zdravlje, ne oklijevajte da se javite svom pedijatru i potražite savjet i ljekarski pregled. U cijeloj toj zbrci oko toga “ko koga jede”, možda vam je nešto i promaklo.

Izvor: mojpedijatar.co.rs