utorak, 19. rujna 2017.

Tehnike za prestanak dojenja

Svjetska zdravstvena organizacija savjetuje isključio dojenje prvih 6 mjeseci i nastavak dojenja do drugog rođendana djeteta, ili i dalje ako to žele i godi i mami i djetetu.

Posle mjeseci (godina!) dojenja približava se trenutak njegovog prestanka.
Ustvari, sa uvođenjem čvrste hrane u ishranu bebe, taj proces je polako i započeo.
Nekad nedjeljama ili mjesecima čak beba ima samo jedan podoj. I to je skroz u redu.
Sama brzina prestanka zavisi od obima laktacije – koliko mama ima mlijeka.
Ako ima malo, prekid će se sprovesti brzo i bez nekih posebnih nelagodnosti za mamu. Ako ima mnogo, onda je postupak duži, obično 2-3 nedjelje uz stalno izmlazanje.
Bez obzira na to da više ne dojite, možete nedjeljama ili čak mjesecima po prekidu dojenja da istisnete nešto mlijeka, posebno tokom tuširanja.
Što se tiče samog načina prestanka dojenja, mame su često zbunjene kako to najlakše da se obavi.
Bitno je naglasiti da se ne izbacuju istovremeno dnevni i noćni podoji. Potrebno je odabrati samo jedno i držati se toga, pa tek onda preći na drugi deo dana.
Kad je u pitanju dijete starije od godinu dana, i kad sam proces prestanka ne mora da bude „odmah i sad“, mogu da se primjene neke od sljedećih tehnika:
  • Metoda postepenog izbacivanja podoja. Svakih 3-7 dana (ili i duže) mama uskraćuje jedan podoj djetetu. Obično se kreće od onog koji je najmanje bitan bebi. Vremenom, sa sve većim brojem obroka, broj podoja se smanjuje. Obično podoji vezani za spavanje, što dnevno, što noćno, kao i oni rano-jutarnji ostaju poslednji.
  • Metoda „ne nudi – ne odbij“. Ovo je bazira na tome da mama sama ne nudi djetetu da sisa. Ali ako dijete traži, ne uskraćuje mu podoj. Ova metoda zahtjeva nešto više vremena za prekid sisanja, ali je najmanje traumatično. Mame nekako najčešće po instinktu ovu metodu rade kad donesu odlluku da je vrijeme da se prekine dojenje.
  • Metoda skretanja pažnje. Ovo se bazira na tome da kad dijete traži da sisa, mama nalazi način da mu skrene pažnju nekom zanimacijom (šetnjom, igrom, crtanjem, pjesmom, šta god). Može se ponuditi neka zdrava grickalica u zamjenu. Ovo je uspješnije ako krenete sa skretanjem pažnje prije no što stvarno i zatraži da sisa.
  • Metoda odlaganja. Kad dijete traži da sisa, mama odgađa taj trenutak, u smislu „Evo, sad ću, samo da…“. To kasnije najčešće uopšte ne dođe na red.
  • Metoda skraćivanja dužine podoja. U periodu kad dojenje više nije glavni izvor hrane, možete skraćivati koliko traje podoj. Možete npr. da dojite dok ne otpjevate neku pjesmu i kad dođe kraj, prekinete podoj.
  • Metoda promjene rutine. Ako imate naviku da dojite u omiljenoj fotelji ili recimo samo kući, izbjegavajte da sjedate na to mjesto ili potrudite se da ste u tom periodu napolju, jer dijete vezuje to za sisanje. Ponekad pomaže i nošenje majica koje otežavaju pristup dojkama.

Autor: Milena Kostić, savetnica za dojenje






Related Posts:

  • Dojenje u javnosti iz ugla bebe Bebo, bebo, zašto ne biraš vrijeme i mjesto kada ćeš da ogladniš??? Divan proljećni dan, a još vikend. Park šuma preplavljena ljudima svih starosnih dobi. Razdraganost prirode u šarenom proljećnom ruhu prate veseli… Read More
  • Kako otkriti "lažni" plač bebe? Japanski naučnici promatrali su obrasce plakanja dvije djevojčice starosti sedam i devet mjeseci u periodu od 6 mjeseci i potvrdili ono što mnogi roditelj znaju iz isklustva:  male bebe mogu lažirati plač kako bi privu… Read More
  • Kako povećati zdravlje jajnih ćelija? Žene koje u skorije vrijeme planiraju trudnoću, posebno one koje imaju problema sa začećem i planiraju podvrgavanje nekim od metoda vantjelesne oplodnje, bez obzira na godine moraju razmišljati o zdravlju svojih jajnih ćelij… Read More
  • Adaptirane mliječne formule- kako izabrati Majčino mlijeko je daleko najbolja hrana za vašu bebu.  Adaptirano (nadomjesno) mlijeko se preporučuje isključivo u slučajevima kada je zbog bolesti ili neke druge okolnosti nemoguće dojiti (kada majka nema mlijeka ili… Read More
  • Znate li šta je bijeli šum??? Novopečeni roditelji čije bebe noći provode uz plač dali bi sve na svijetu da njihov mališan čvrsto utone u san, barem na nekoliko sati. Iako za nemiran dječji san popraćen plačem može se naći veliki broj razloga pop… Read More