U pitanju je kratak frenulum, odnosno resica ispod jezika kojom je on vezan za dno usne duplje je kraća nego uobičajeno, ili je neuobičajeno čvrsta i zadebljana i time ograničava pokrete jezika. Često ide i cijelom dužinom jezika, čine njegov vrh nije slobodan kao kod većine ljudi.
Takav jezik je srcolik ili račvast na svom vrhu.
Često je da se javlja više slučajeva u jednoj porodici.
ZAŠTO OVO MOŽE DA BUDE PROBLEM?
U nekim slučajevima ovo uopšte ne pravi nikakve smetnje i ne zahtjeva nikakve intervencije.
Ali u nekim slučajevima stvara problem bebi da pravilno i efikasno sisa.
Naime, da bi pravilno obuhvatila dojku, beba treba da postavi jezik unaprijed, do zadnje strane desni. Ako jezik nije u mogućnosti da se slobodno pokreće onda ne samo da beba neće pravilno uhvatiti dojku, već će to dovesti do bolnih i oštećenih bradavica (ragada) dok beba pokušava da sisa.
Pored ragada, sve to može da prouzrokuje i nastanak mastitisa (jer beba ne isprazni adekvatno dojku pa dolazi do zastoja mlijeka), smanjenja količine mlijeka (kao posledica kraćeg sisanja), uznemirenu bebu, grčeve (kolike), a o iscrpljenosti majke da ne pričamo.
Pored ovoga, skraćen frenulum može u perspektivi da dovede do dodatnih problema: kod žvakanje čvrste hrane, pravilne oralne higijene i razvoja govora.
ŠTA JE RJEŠENJE?
Potražite pomoć savjetnice za dojenje da vam pomogne da nađete drugačiji, bolji položaj za dojenje.
Nekad dođe do spontanog pucanja resice.
Ako to toga ne dođe, potrebno je uraditi jednu jednostavnu intervenciju koja se zove frenulotomija. Za bebe uzrasta do 6 mjeseci, postupak traje nekoliko sekundi, nije potrebna anestezija, a obavlja ga ljekar specijalista – otorinolaringolog.
Ukoliko je dijete starije od 6 mjeseci ili je resica dosta zadebljala, postupak se vrši u totalnoj anesteziji.
Autor: Milena Kostić, savetnica za dojenje
Izvor: roditelj.org