subota, 2. rujna 2017.

Kontracepcija u braku



Na koji način žene koje su već rađale mogu da se zaštite od neželjene trudnoće? Pročitajte savjete ginekologa…
Zvuči poražavajuće, ali se na prekid trudnoće najčešće odlučuju žene koje su u braku ili dugoj vezi.
Abortus nosi veliki rizik od infekcija, krvarenja i mehaničkih povrijeda, što u kasnijem periodu može da bude uzrok steriliteta. Nažalost, zbog neinformisanosti i predrasuda, javljaju se brojni zdravstveni problemi u reproduktivnoj fazi života žena i nemogućnost da se dobije željeno potomstvo. Sa druge strane, kada vidimo koliko se bračnih parova, uz velike poteškoće, bori sa sterilitetom, nameće se pitanje: U kojoj mjeri nam neznanje i predrasude stoje na putu planiranja porodice?
To je bio jedan od razloga da posjetimo doc. dr Anu Mitrović Jovanović, ginekologa, načelnicu preoperativnog odjeljenja u GAK-u „Narodni front“. Sa njom smo razgovarali o metodama kontracepcije.
Kako može da se zaštiti reproduktivno zdravlje žene?
– Danas postoje izuzetni, efikasni, bezbijedni i dostupni načini da žena na adekvatan način zaštiti svoje reproduktivno zdravlje i izbjegne abortus. U prosjeku, najveći broj žena abortus ima u starijem reproduktivnom periodu, a ne u ranoj adolescenciji, kako se obično misli. Naravno, svaka trudnoća u adolescentnom dobu je problem druge vrste.
Žena treba da, uz redovan ginekološki pregled, na koji je neophodno da ide jednom godišnje, obavezno priča sa svojim ginekologom o tome kako da se zaštiti od neželjene trudnoće.
Koji je vaš savet za zaštitu od neželjene trudnoće žena koje su već rađale?
– Kada su u pitanju žene koje su rodile, moj savjet je, ukoliko ne postoji kontraindikacija, da se odluče za intrauterini uložak, odnosno spiralu.
Moderne spirale imaju mogućnost da ženi poslije tridesete godine, kada često počinju problemi sa obilnim menstruacijama, a posebno u periodu kada se žena bliži četrdesetoj, ili poslije četrdesete – smanje obilnost menstrualnog krvarenja. U takvom slučaju, spirala ima i terapeutski efekat. Treba naglasiti da spirale o kojima pričamo nisu one koje su nekada koristile naše majke ili, možda, bake, koje su čak povećavale obim krvarenja. Naprotiv! Nekada se krvarenja kod žena koje imaju „savremenu“ spiralu toliko smanje da one nerijetko posumnjaju da su trudne, jer im se nije pojavio menstrualni ciklus.
Ukoliko ginekolog planira da pacijentkinji aplikuje spiralu, prethodno treba da razgovara sa njom i ukaže joj na to da će jedna od pet žena koja koristi ovu vrstu spirale – biti bez ciklusa. To je očekivano, i u tome nema ništa loše, jer ne utiče na hormone. Spirale imaju isključivo lokalni efekat, a rad jajnika je potpuno spontan – što znači da naše kosti, srce, koža, i sve ono što zavisi od rada hormona jajnika – ostaje netaknuto. Kako je priroda napravila, tako i jeste. Za razliku od pilula, koje deluju na naš hormonski status, hormonska spirala djeluje samo lokalno.
Kada može da se prepiše kontraceptivna pilula?
– Pojedine žene se poslije tridesete godine ugoje, ne vode računa o svom opštem zdravlju, imaju problema sa povišenim krvnim pritiskom, a često su i pušači. Sve su to riziko faktori kada je reč o upotrebi pilule, odnosno kada se razmišlja o tome da li da se nekoj pacijentkinji prepiše. Naime, pilula je izuzetno dobro, sigurno i efikasno sredstvo, ali mora da se zna kome se prepisuje. Nikada prepisivanjem pilule ne treba ženu dovesti u rizik od nastanka tromboze, koja može da se desi kod žena pušača poslije trideset pete godine. To je i razlog zašto mi, ginekolozi, nikako ne preporučujemo da se žene međusobno „savjetuju“ i bez konsultacije sa stručnjakom preduzimaju određene korake, jer prilikom odlučivanja za kontracepciju – svi faktori moraju da se uzmu u obzir.
Spirale koje smo pomenuli, mogu da se daju kod svih navedenih riziko grupa. Spirala je moja lična preporuka ženama koje su rodile djecu ili prave pauzu između rađanja. Međutim, nikako ne treba zaboraviti da žene koje imaju spiralu – moraju obavezno da odlaze na redovne ginekološke preglede, kao i da je prije aplikacije neophodno uraditi Papanikolau test, briseve i ultrazvučni pregled. Važno je naglasiti da žena koja ima spiralu, a nema samo jednog partnera, mora da vodi računa o polno prenosivim bolestima i da se preporučuje upotreba kondoma.
Kakve još kontraceptivne metode postoje?
– Postoje različiti preparati hormonskog tipa, koji se kod nas tek pojavljuju na tržištu, a u inostranstvu se koriste godinama. To su flasteri, koji se mijenjaju jednom nedjeljno, ili prstenovi koji se stavljaju u vaginu – gdje budu tri nedjelje, pa se četvrte izvade i ponovo aplikuju. Postoje i različiti potkožni implanti. Sve su to kontraceptivne metode sa dosta dobrom efikasnošću.
Nove metode bih, ipak, ostavila za raniji reproduktivni period, kada je najveći procenat djevojaka i žena zdravo. Odnosno, kada nema rizika, ili je taj rizik sveden na minimum.
Koju vrstu kontracepcije preporučujete ženama posle tridesete godine koje nisu rađale?
– Kod nas ne postoje mini spirale sa progesteronom, koje bi se aplikovale kod žena koje nisu rađale, bez obzira na njihovu životnu dob. Sa druge strane, nema razloga da se već pomenute spirale ne aplikuju i onim ženama posle tridesete godine koje nisu rađale. Ako je žena zdrava, nije pušač, nema opterećenu porodičnu anamnezu i ima manje od 35 godina – nema potrebe da se pribojavamo eventualnog neželjenog efekta pilule.
Zbog čega su uvrežene predrasude da pilula utiče na povećanje tjelesne težine?
– Kada ne želite nešto da koristite, onda ponekad potencirate izvjesne neželjene efekte. Svaka farmaceutska kuća, da bi sebe zaštitila, mora da navede i one najrijeđe, ili samo moguće neželjene efekte. Tako na uputstvu za korišćenje pilula sitnim slovima piše da može da dođe do gojenja – što se rijetko dešava, ali je moguće.
Doduše, nekada su postojale pilule sa većom dozom hormona, koje su mogle da utiču na povećanje apetita, zbog čega su se žene gojile. Međutim, danas postoje pilule sa niskom dozom hormona – koje, čak, mogu da dovedu do slabljenja, zbog izbacivanja viška zadržane tečnosti u organizmu. Zato je važno razgovarati sa pacijentkinjom i na osnovu svih podataka naći najbolju pilulu za nju.
Što se tiče tromboembolija (vaskularno oboljenje koje nastaje kao komplikacija venske tromboze – zapaljenje vena uzrokovano ugruškom krvi), o tome treba otvoreno pričati. Svakoj ženi kojoj prepišem kontraceptivne pilule, ukažem na izuzetno rijetku mogućnost, na pojavu tromboembolije. Stoga je posavjetujem na šta mora da obrati pažnju, posebno u prva tri mjeseca korišćenja, nakon čega se rizici svode na minimum, i gotovo da ih ne registrujemo. Ako osoba koja je počela da pije pilulu – dobije napade kašlja, a da to nije uzrokovano nekom virusnom infekcijom, ukoliko počinje da oseća grčeve i bolove u potkoljenicama, ili dođe do povišenja krvnog pritiska – mora da se javi svom ginekologu, koji će da odluči da li treba da prestane sa uzimanjem pilula. Nikako ne treba zanemariti simptome koji se jave. Međutim, na sreću, kod nas to uglavnom nije slučaj. Jer, žene se javljaju ginekologu čak i ako dođe do najblaže glavobolje, koja može da se javi u toku prvog mjeseca korišćenja pilule.
Da li između uzimanja kontraceptivnih pilula treba da se napravi pauza?
– To je još jedna od zabluda. Odgovorno tvrdim da pauzu ne treba praviti, osim ukoliko žena ne želi da postane mama! Ali, praviti pauzu da bi se organizam „odmorio“ – potpuna je medicinska zabluda. To nije zasnovano na medicinskoj istini. Ako se organizam navikne na novonastali hormonski profil, ako žena dobro podnosi pilulu i ne javi se ništa od onog što sam prethodno navela kao problem, ako ne planira trudnoću… a onda prestane da koristi pilule, da bi im se poslije mjesec-dva vratila… tog trenutka sebe ponovo uvodi u rizik od svih neželjenih efekata, kao što je to bilo prvi put kada je uzela pilulu.
Da je nauka, zapravo farmakologija otišla korak dalje, i da su neke farmaceutske kuće napravile prekretnicu u oblasti oralne kontracepcije – potvrda su i nove kontraceptivne pilule. One daju estradiol, odnosno estrogen potpuno isti kao onaj koji proizvodi tijelo žene.
Za spriječavanje neželjene trudnoće postoje dvije mogućnosti: da se spriječi začeće, i da se prekine neželjena trudnoća. Iskreno se nadam da će prekid neželjene trudnoće – abortus, kao višedecenijski metod planiranja porodice, u potpunosti zamijeniti, kao i svuda u svijetu, metod spriječavanja neželjene trudnoće – kontracepcija. Samo je potrebno da se potraži savjet na pravom mjestu, i u pravo vrijeme uživa u svom potomstvu.

Vesna Stanimirović

Izvor: yumama.com