Najvažnija uloga vitamina D je sprječavanje rahitisa. Naziv rahitis obuhvata grupu oboljenja kod kojih postoji poremećaj mineralizacije (ugradnje kalcijuma i fosfora) u kosti koje rastu. Stoga je moguć samo kod djece.
Daleko najčešći razlog nedovoljne mineralizacije jeste nedostatak vitamina D, koji je neophodan za ugradnju kalcijuma u hrskavice i kosti. Vitamina D nema dovoljno u majčinom mlijeku, ali se on stvara u koži, pod dejstvom sunčevih zraka. Kod odojčadi koja živi u područjima sa umjerenom ili hladnom klimom, i ne iznosi se golišava napolje tokom cijele godine - stvaranje vitamina D u koži ne zadovoljava potrebe organizma, pa su djeca u prošlosti često obolijevala od rahitisa. Danas se ova bolest uspješno prevenira dodavanjem vitamina D u vidu kapi, ili u sastavu adaptiranih mliječnih formula za bebe.
Osim u preventivne svrhe, vitamin D se kod određenih oboljenja i u znatno većim dozama koristi i kao lijek.
U kom uzrastu se bebi daje vitamin D?
Osim u tropskom i suptropskom pojasu, gdje su bebe od rođenja izložene dovoljnoj količini sunčevih zraka, u ostalom dijelu svijeta se primjenjuje vitamin D u obliku kapi. Daje se svakodnevno, od 15. dana života do navršenih godinu dana, a potom, po novijim preporukama, do treće godine života u periodu od septembra do maja (mjeseci sa slovom R u nazivu).Koliko vitamina D treba dati bebi?
Doza koja je dovoljna da spriječi rahitis, iznosi 400 internacionalnih jedinica (IJ) dnevno, a broj kapi zavisi od „jačine“ preparata, kojeg propisuje pedijatar kao i procjene potreba djeteta od strane pedijatra...dakle broj kapi varira od jedne kapi do pet.Na koji način se bebi daje vitamin D?
Odojčetu se vitamin D daje pomoću kašičice. Pošto je količina vitamina mala da bi ga beba sigurno progutala - treba da se u kašičicu najpre sipa malo mlijeka koje pije (majčinog ili industrijske formule), a zatim iz bočice kapne propisan broj kapi vitamina D, i dâ bebi da proguta.Koliko puta dnevno se bebi daje vitamin D?
Daje se jednom dnevno, u bilo koje doba dana, bez obzira na obroke. Najbolje je da to bude uvijek u isto vrijeme, kako se ne bi zaboravilo.Da li je bebi potrebno dodavati i vitamin A?
Bebi koja sisa ili se hrani mliječnom formulom, nije potrebno dodavati vitamin A. On se dodaje samo odojčetu koje se hrani kravljim mlijekom, jer ga ono ne sadrži u dovoljnoj količini. Međutim, to mlijeko se ne preporučuje u prvoj godini života zbog opasnosti od alergije. Ukoliko se, ipak, koristi, onda se vitamin A daje u obliku AD kapi, čiju dozu određuje pedijatar (obično tri kapi dnevno).
Da li beba koja se hrani adaptiranom mliječnom formulom treba da dobija vitamin D?
Teoretski - ne treba, jer mliječne formule sadrže dovoljnu količinu tog vitamina. Međutim, praksa je pokazala da to nije uvijek dovoljno da se spriječi rahitis, pa većina pedijatara savjetuje da se minimalna doza vitamina D daje i odojčadi na vještačkoj ishrani.
Može li dijete koje dobija propisanu dozu vitamina D da oboli od rahitisa?
Nažalost, može, ali se to rijetko dešava. Tada se radi o takozvanom vitamin D rezistentnom rahitisu, koji je uzrokovan urođenom greškom u metabolizmu vitamina D, ili je posljedica neke druge bolesti (bubrežne ili crijevne).Može li dijete koje dobija propisanu dozu vitamina D da oboli od rahitisa?