ponedjeljak, 22. svibnja 2017.

Koje promjene na zubima i u ustima mozemo smatrati normalnim za vrijeme trudnoce i koji je savjet za iste?- savjet stomatologa



Najčešći problemi sa zubima u trudnoći?


Najveći problem trudnica je svakako problem desni. Zbog promene nivoa hormona može doći do oticanja desni, krvarenja prilikom pranja zuba uslijed veće osjetljivosti, ali se mogu javiti i bolesti kao što su gingivitis i parodontopatija. 

Gravidni gingivitis (upala desni) Ovaj problem javlja se kod velikog broja trudnica i veoma je neprijatan. Nakon obroka, dijelovi hrane zadržavaju se između zuba i desni, i privlače bakterije, koje izazivaju upalu, usled koje dolazi do pojave crvenila, oticanja desni, i krvarenja. Gingivitis se kod trudnica najčešće javlja u drugom tromjesečju. 

Parodontopatija Ukoliko se gingivitis ne liječi, može doći do parodontopatije. Ovo je veoma ozbiljna bolest, koja uništava kosti i tkivo koje drži zube, i može dovesti do ispadanja zuba i ozbiljnih infekcija, kao i poslijedica po bebu. 

Jutarnje mučnine 
U stomaku se nalaze kiseline koje mogu oštetiti gleđ zuba, zbog toga Vam savjetujemo da ne perete zube odmah nakon povraćanja, da ne biste doprinijeli većem oštećenju gleđi. Umesto toga, dobro isperite usta vodom, a zatim sredstvom za ispiranje usta ili nanesite pastu za zube prstima i isperite vodom. Operite zube, tek nakon sat vremena. 

Gađenje 
U prvom tromjesečju trudnoće može se desiti da osjetite gađenje i mučninu prilikom pranja zuba. U tom slučaju probajte da koristite manju četkicu ili sredstvo za ispiranje usta. Neko vrijeme možete i da perete zube samo četkicom, bez paste, ali nemojte predugo to raditi. Pranje zuba bez paste za zube smanjuje higijenu zuba. 

Karijes 
Kod nekih žena se u trudnoći povećava potreba za grickanjem, naročito za slatkišima. Ne zaboravite da šećer izaziva karijes! Isperite usta vodom ili mlijekom, a najbolje bi bilo da operete zube poslije svakog unosa šećera.



Koje promjene na zubima i u ustima mozemo smatrati normalnim za vrijeme trudnoce i koji je savjet za iste?

 "Bilo kakve promjene u usnoj šupljini, ne možemo smatrati fiziološkim. Možemo reći sta je cesto kod trudnica ali se i te promjene mogu sprijeciti ili ublaziti kako bi se sprijecile vece posljedice. Npr. upala desni ili gingivitis. Trudnicki gingivitis javlja se kod 35% trudnica a lijeci se intenzivnijom higijenom. Glavni uzrok gingivitisa je plak,ali i uticaj hormona Javljaju se dzepovi oko zuba, koji mogu biti jako neugodni,bolni i krvare. Ukoliko se ne tretira gingivitis prelazi u parodontitis. Redovnim uklanjanjem zubnog kamenca sprjecit cemo i ublaziti ove promjene. Najucinkovitije i najjeftiniji nacin redukcije plaka a samim time i prevencije gingivitisa jeste redovna oralna higijena. U trudnoći se moze javiti i trudnicki granulom-peteljkasta tvorevina na mjestima zahvacenim gingivitisom ili parodontitisom. Izgledaju kao crveni cvorici koji lako krvare,ostaju rane. Preporucuje se skidanje granuloma nakon poroda je se tada znatno i smanjuju." ističe nasa dr stomatologije Dijana.


 *Dr Dijanu mozete potraziti u njezinoj ordinaciji "Vaš stomatolog", adresa: Tešanjska br.4, tel:061527802