Roditelji se često pitaju, neovisno o tom da li beba doji ili ne, trebaju li djetetu nešto dati da pije?
Pitanje i nije tako nelogično, ako mlijeko računamo kao djetetovu hranu. Ukoliko još uvijek dojite ne treba da se brinete: majčino mlijeko sadrži sve ono što je djetetu potrebno između obroka a njegov sastav se mijenja vremenom i tokom samog podoja Dojenje zadovoljava djetetove potrebe za hranom i za tekućinom u prvih četiri do šest mjeseci. Zato u prvo vrijeme djetetu nije potrebno davati dodatne tekućine. Ako djetetu želite dati neki čaj, popijte ga vi jer ljekovite tvari iz biljnih čajeva dijete može dobivati i putem majčina mlijeka.
Iznimka mogu biti vrlo topli dani kad beba gubi dosta tekućine putem kože kao i hranjenje na bočicu. Naime, adaptirana mlijeka su kalorijski jača i zasitnija te često sadržavaju nešto više minerala od majčina mlijeka. Minerali, međutim, mogu izazivati žeđ. Zato bebi na bočici možete katkad ponuditi i malo vode, ali obavezno tek nakon obroka.
Kad krene dohrana, uvodi se i dodatno piće. Ponudite djetetu tekućinu uz svaki obrok kašice.
Pripazite kod odabira pića da je što sličnije prirodnim napitcima i ne sadržava šećer. Voda je zato najbolje što dijete može piti i ako mu je od početka ponudite, ono će se naviknuti na vodu kao najbolju tekućinu za žeđ.
Nezaslađeni čaj – Želite li djetetu malo promijeniti napitak ili ono ne želi piti vodu, ponudite mu voćne čajeve. Kupite čajeve za bebe koji su iz kontroliranog uzgoja i nisu zaslađeni. Druge ljekovite čajeve koristite samo u slučaju problema, primjerice kod napuhavanja čaj od komorača, ali inače ih ne dajte u svakodnevnoj prehrani. Ne koristite instant čajeve jer obično sadržavaju dodane šećere.
Čisti sokovi – Sokovi nisu primjereno piće za bebe. Sadržavaju visoke razine šećera, bogati su kalorijama i pospješuju razvoj karijesa čak i kad zubići još nisu izašli. Isto vrijedi i za sok od mrkve. Na kraju nastradati može i bebina probava. Zato dajte sokove djetetu samo razrijeđene s vodom i promatrajte ih više kao slatkiš, a manje kao svakodnevni napitak.
Za piće koristite čašu
Za zube vaše bebe je bolje ako koristite čašu. Ugodno pijenje na flašicu može lako da postane navika pa je najbolje da pokušate to da izbegnete. Ukoliko ste dojili vašu bebu, ne morate da počnete da joj dajete flašicu kada počnete sa čvrstom hranom. Možete da koristite čašu za svako dodatno piće od šestog meseca. Ako dohranjujete bebu na flašicu, kada počnete sa čvrstom hranom, koristite flašicu za piće i pokušajte da ne dajete više bebi flašicu za mleko ili druga pića do godinu dana.