petak, 30. lipnja 2017.

Kako zdravo klimatizovati prostor za život i rad, a naročito ambijent gde su djeca?

Globalno otopljavanje uveliko pogađa i nas, a da ne govorimo kako je u “toplijim krajevima”. Nema dileme da li klimatizacija potrebna (svakako jeste), već kako zdravo klimatizovati prostor za život i rad, a naročito ambijent gde su djeca. 




Odgovor je kratak – treba, ali uz poštovanje nekoliko važnih principa: 

 Očistite filtere! To je izuzetno važno jer prljavi filteri mogu biti pravo “leglo” mikroorganizama (gljivica, ali i bakterija) koji se lako šire po stanu. Ako je klima nova, filteri su u redu, ali već posle jedne sezone filteri se prije prve upotrebe moraju oprati. To je posao od desetak minuta – u uputstvu se vidi kako se filteri skidaju, a ovo je idealan poslić za očeve. 
Provjerite ispravnost klime – ovo je važno za klima uređaje koje se koriste nekoliko godina. Ako primjetite neobičan miris poslije uključivanja, ili “nešto krči” dok klima radi odmah isključite klimu i zovite majstora!
 Najbolje bi bilo da obavljate preporučene redovne servise prije nego se problem desi. 

Klima ne smije direktno da “duva” na dijete! 
Lako je podestit krilca ventilatora da duvaju tako da u prostoriji bude prijatno, a da niko od ukućana nije izložen direktnoj struji hladnog vazduha. 

Podesite prijatnu temperaturu – ne pravite hladnjaču od stana! Pravilno je da temperaturna razlika “spolja – unutra” bude pet do sedam stepeni. Naravno, ako je napolju 40 stepeni, ovo je neprimjenljivo, i tada treba podesiti ambijentalnu temperaturu tako da svima bude prijatno. 

Nemojte svaki čas da palite i gasite klimu, to nema smisla! Ne izlazite sa djetetom “naglo” napolje iz klimatizovane prostorije. To je pravi šok za sve, a naročito za dijete. Ako planirate da duže budete van stana pametno je bar pretnaestak minuta prije izlaska iz stana isključite klimu. Ako vam se žuri, ili zaboravite to da uradite, budite u hodniku bar pet minuta prije izlaska na vrućinu.

 Izbegavajte nagli ulazak u rashlađen stan. Većina novih klima uređaja ima tajmere pa možete podestit početak rada klima uređaja prije povratka kući. To stvarno nije zdravo. Bolje je po dolasku u stan ili kuću uključiti klimu pa se polako rashladiti nego ući u “frižider od stana”. Naravno, ako podesite da vam u stanu bude pet stepeni manje nego napolju, onda možete da uključiti klima uređaj i prije povratka kući.

 Ako poštujemo ove principe nema bojazni da će se dijete imati zdravstvene probleme.

 Šta da klimom tokom noći?
  To zavisi od mjesta stanovanja. Ako ste blizu šume ili rijeke, noći su prijatne, otvorite pozore i ugasite klima uređaj (prethodno se zaštite se od komaraca). Ako ste okruženi betonom, onda neka klima radi, li uključite “sleep (ili night) mode” koji skoro sve nove klime imaju. Tako će temperatura biti prijatna, a dobar san je obezbjeđen. 

Kad klima-uređaj može biti fatalna opasnost?

 Rashladiti organizam je jedno, ali izložiti ga šoku uslijed temperaturne razlike unutarnjeg i vanjskog prostora može biti vrlo opasno. 

Koje su dopuštene razlike u temperaturi te ko i na šta treba posebno pripaziti? 
 Zdravstveni savjetnici već duže savjetuju da je za normalno funkcioniranje organizma idealno podesiti klima-uređaj tako da rashladi prostor u kojem boravite za pet stepeni ispod vanjske temperature. Ako je razlika veća od sedam stepeni tijelo izlažete neprirodnom pritisku, što je posebno opasno za djecu i starije. 

Ass. dr Goran Vukomanović, pedijatar

Related Posts:

  • Kako da dijete čuje šta mu pričateKoliko puta morate da ponovite nešto da bi vas dijete poslušalo? Ako ste kao većina mama vjerovatno mnogo. Taman toliko da poraste tenzija, da podignete glas i da vam nakon toga bude veoma žao. Ova scena se ponavlja u velikom… Read More
  • Strije u trudnoći – zašto nastaju i kako ih spriječiti? Kod većine žena trudnoća ostavlja jedan trajni podsjetnik – strije. No, dobra vijest je da ih je moguće spriječiti, pa čak i ublažiti one već nastale. Provjerite kako… Strije su normalna pojava u trudnoći.  … Read More
  • Oporavak nakon carskog reza Oporavak od carskog reza zna biti jako bolan i naporan. Svaka žena ga doživi drugačije. Mnoge žene se bez problema dižu iz kreveta i prohodaju, bez nekih velikih teškoća i bolova, a mnoge na žalost proživljavaju traumatično… Read More
  • Višak kože na trbuhu nakon poroda Velik broj žena ima problema s opuštenim mišićima i kožom koja u trudnoći nije bila dovoljno elastična. Mnoge žene zbog toga imaju osjećaj kao da su i dalje trudne jer im trbuh tako izgleda. Provjerite kako vratiti tijelo u … Read More
  • I tate osjećaju simptome trudnoće Stručnjaci kažu da je reč o saosjećajnoj trudnoći Iako su žene te koje devet mjeseci nose bebu u stomaku i imaju uobičajene trudničke simptome, tate takođe mogu da osjete ponešto od toga.   Znate kako se neki mušk… Read More