Kada se roditeljima saopšti da dijete ima šum na srcu oni postaju veoma uplašeni i zabrinuti sumnjajući na najteže ishode..
Jako je važno znati da šum na srcu ne predstavlja bolest kod djeteta. Ljekari kažu da više od 50 posto zdrave djece ima šum na srcu. Pošto se ova vrsta šuma sreće kod zdravog srca – on se naziva funkcionalni ili fiziološki šum. U narodu on je poznat i kao šum zdravog srca
Po čemu je specifičan šum zdravog srca?
Ovi šumovi imaju specifične zvučne karakteristike, a to ih i odvaja od šumova kod bolesnog srca (organskih šumova). Pedijatar je naravno sposoban da napravi razliku između fiziološkog i organskog šuma na srcu, pa zato najčešće i ne kaže odmah roditeljima da njihovo dijete ima šum.
Da bi se u potpunosti isključilo postojanje srčane mane koja je najčešće urođena, potrebno je da se roditelji konsultuju sa dječjim kardiologom. Trebalo bi da znate da taj pregled nije hitan, naročito ukoliko dijete nema nikakvih tegoba. Ovo se najviše odnosi na djecu stariju od dvije godine.
Djeca kod koje se otkrije fiziološki šum srca vjerovatno će ga i narednih godina imati. On će se povremeno čuti jače, a povremeno slabije ili će da nestane potpuno. A definitivno će da nestane najkasnije do puberteta. Tada su grudni koš i okolni mišići mnogo razvijeniji, srce je dalje od slušalica, pa se ovako tihi šumovi ne čuju.
Da li dijete smije da se bavi sportom?
style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-3764311493977162"
data-ad-slot="6473405334"
data-ad-format="auto">
Ako dječji kardiolog sa sigurnošću isključi postojanje srčane mane dijete je sposobno za normalne aktivnosti, a to uključuje i najteže fizičke napore. Što znači da dijete može aktivno da se bavi sportom bez ikakvih problema, pa čak i ako se čuje šum.
Da li dijete sa fiziološkim šumom mora na kontrole kod kardiologa?
Kada se jednom dokaže da nema urođene srčane mane kardiološke kontrole više nisu potrebne, sem u situacijama kod djece koja se bave aktivno sportom i idu na takmičenja.
Šta ako moje dijete ima urođenu srčanu manu?
Kod djece kod kojih se utvrdi urođena srčana mana, mora da se nastave detaljna ispitivanja. Uvodi im se terapija, a ako je neophodno dijete mora da ide na operaciju. Prognoza kod ove dece je različita. Jedan broj urođenih srčanih mana može da “prođe” bez hirurškog liječenja, dok druge srčane mane zahtijevaju operaciju, posle koje djeca mogu da vode relativno normalan život.
Pored šuma na srcu roditelji novorođene djece se često susreću i sa terminom “rupica na srcu” što dodatno ih uznemiruje i zabrinjava.
“Rupica na srcu je ostatak fetalnog otvora kroz koji se odvijala cirkulacija intrauterino i nije se u potpunosti zatvorila po rođenju, jer se fetalni otvori zatvore nekoliko sati ili dana po rođenju, a nekada može i koji mjesec kasnije, obično se zatvori do 3mjececa života.
Mali otvoreni foramen ovale (mala rupica na srcu) može ostati i cijeli život bez utjecaja na životni vijek.”(Zdravka Gjergja dr. med.spec. pedijatar)
style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-3764311493977162"
data-ad-slot="6473405334"
data-ad-format="auto">