Ovi refleksi su prisutni zbog nedovoljne zrelosti nervnog sistema na rodjenju. Beba kada se rodi umije da sisa, guta, hvata ručicom i nožicom, preskače prepreku i hoda. Takodje na buku, svjetlost ili pomjeranje podloge reaguje trzanjem.
Upravo ovaj poslednji opisan refleks je razlog velike brige roditelja. Stručno se naziva Moroov refleks i spontano kod velike većine beba nestaje do šestog mjeseca. Iako je svako dijete drugačije sve bebe slično izgledaju prilikom trzaja. Beba reaguje cijelim tijelom opružajući ruke i noge, a nekad otvora i šakice koje inače drži zatvorene. Trzaj traje samo nekoliko sekundi i beba nastavlja uobičajeno aktivnosti kao da se ništa nije dogodilo. Ovaj refleks se dešava tokom perioda spavanja kao i kada je beba budna. Neke bebe mogu da se probude posle trzaja i potom da teško zaspe. Redovno se kontroliše i izaziva na svakoj pedijatrijskoj kontroli u prvih nekoliko mjeseci bebinog života.
Od trenutka rodjenja beba se navikava na spoljni svijet i nove uslove života. U prvih nekoliko mjeseci prisutni su različiti refleksi koji se kako beba raste postepeno gube.
Posle prvih šest mjeseci i nestanka Moorovog refleksa takodje može doći do naglih trzaja prilikom uspavljivanja i upadanja u san. Djeca tada mogu da trgnu glavicu, ruke ili noge zbog spontanih “električnih pražnjenja” u mozgu koji su normalna pojava. Ova električna pražnjenja predstavljaju normalno odmaranje dijelova mozga koji imaju zadatak da kontrolišu one djeliće moždanog tkiva koji stvaraju impulse za pokretanje dijelova tela.
Djeca uzrasta 2-4 godine proživljavaju tokom sna zbivanja u toku dana pa se može dogoditi da tokom sanjanja dodje do povremenih trzaja. Za miran san je potrebno da se dijete pred spavanje umiri i ne gleda crtaće – bolji izbor je čitanje knjiga i mirne porodične igre. Obrok pred spavanje treba da bude kvalitetan ali lagan za varenje kako varenje teške hrane ne bi bilo uzrok trzanja tokom noći.
Trzaji u snu su potpuno normalna pojava i nisu znak bolesti kod djece koja se normalno razvijaju. Ukoliko se roditelji brinu da ono što radi njihovo dijete nije uobičajeno treba da se obrate svom pedijatru koji će na osnovu razvoja bebe i neuropedijatrijskog pregleda ustanoviti da li se radi o normalnoj pojavi (u najvećem broju slučajeva) ili je potrebno dalje praćenje djeteta ili pregled kod dječijeg neurologa.
Roditeljima se na prvom pregledu dopada što njihova beba od mjesec dana umije da hoda iako će tu sposobnost izgubiti za 4-5 mjeseci, ali ne vole trzaje koji su kao i spontani hod primitivni refleksi koji se gube kako beba raste.
Omogućite bebi da spava u mirnom i opuštenom okruženju bez velike iznenadne buke i pustite dijete da raste jer se najbolje raste dok spava. Za sve što Vam je neobično posavetujte se sa svojim pedijatrom.
Dr Milena Nikolić pedijatar,
izvor: mojpedijatar.co.rs