petak, 5. siječnja 2018.

Ljubomora kod djece

Rezultat slika za razvoj ljubomore kod djece
Iako se na razne načine trude pripremiti ga na rođenje brata ili sestre, većina roditelja susretne se s problemom ljubomore kod starijeg djeteta.

"Dolazak prinove u obitelj vrlo često dovodi do nepoželjnih i nepriličnih ponašanja starijeg djeteta što pred roditelje postavlja pitanje što učiniti da dijete promijeni ponašanje.
Kao i uvijek, u razvojnom pristupu roditeljstvu rješenje nije u metodama koje imaju za cilj promjenu ponašanja, nego u razumijevanju djeteta i njegovog emocionalnog stanja te roditeljskom doprinosu promijeni njegovog emocionalnog stanja, što onda rezultira i promjenom ponašanja. Neka djeca izražavaju jaku ljubomoru, pogotovo kada su svjedoci da se mama daje mlađem djetetu, što je za njih okidač da se bore svim sredstvima kako bi vratila pažnju mame samo na sebe. Takva ponašanja obično ne pokazuju djeca koja su iz svoje prve godine i faze simbioze izašla dovoljno namirena bliskošću i kontaktom s mamom." 

Mnogi roditelji vjeruju da bi starije dijete trebalo sve shvatiti i poslušati ih, ako mu dovoljno dobro objasne, no Tomislav Kuljiš kaže da u ovom slučaju objašnjavanje najčešće ne pomaže puno, "kao što ne bi pomoglo kada bi suprug doveo još jednu ženu doma i lijepo vam objasnio da ćete ga od sada dijeliti s nekom novom ženom koja će živjeti s vama i spavati u vašoj sobi." 



Ekskluzivno vrijeme s mamom 
Kako onda reagirati na ljubomorne dječje ispade i kako starijem djetetu pomoći da se nosi s tim neugodnim osjećajima, pitali smo savjetnika za roditelje. "Nedovoljno namirenoj ili jače potrebitoj djeci dolazak 'konkurencije' automatski aktivira prirodnu ugrađenu reakciju borbe za ekskluzivnu pažnju, posvećenost i povezanost s mamom. Taj impuls je jači od djeteta i roditeljevih logičnih objašnjenja, a pokušavanje sankcioniranja ponašanja koja proizlaze iz njega samo pogoršava situaciju. Takvo, za dijete krajnje bolno unutarnje stanje, treba biti umireno njegovim konkretnim iskustvom da i dalje ima dobar kontakt i bliskost s mamom. To znači da se neko vrijeme u danu mama treba posvetiti samo starijem djetetu, kao i da mu i tata pruži novu kvalitetu još veće i dublje povezanosti i bliskosti. 



Emocionalna stanja u vidu animoziteta ili netrpeljivosti prema mlađem djetetu trebaju biti dozvoljena, a ne zabranjivana i dijete mora osjetiti da ga čak i takvog mama jednako voli. Naravno da mami nije lako balansirati između potrebite bebe i tako 'aktiviranog' djeteta, i u toj situaciji tatin doprinos često može biti presudan. Dolazak prinove prolazi puno jednostavnije kod djece koja su imala kvalitetnu fazu simbioze u prvoj godini, a pogotovo ako su dovršila separaciju tijekom treće ili četvrte godine", odgovorio je Tomislav Kuljiš iz Centra Prirodno roditeljstvo.