ponedjeljak, 30. listopada 2017.

Preseljenje djeteta u vlastitu sobu - kada je vrijeme?



Preseljenje djeteta u pravi, veliki krevet i u vlastitu sobu velik je izazov i za dijete, ali i za roditelje osobito ako je dijete do tada spavalo s roditeljima u zajedničkom krevetu.


Rezultat slika za kada je vrijeme za djeciju sobu
Mnogi roditelji često se zapitaju kada je pravo vrijeme za premjestiti dijete u vlastitu sobu, ali i iz dječjeg krevetića u pravi krevet. Konkretan odgovor zapravo i ne postoji, isto kao i na vječnu debatu da li je ispravnije da dijete spava u krevetu s roditeljima ili u vlastitu krevetiću. Ništa od toga nije manje ili više ispravno. Kako bi odluka o premještanju djeteta u vlastitu sobu i krevet bila olakšana, najvažnije je osluškivati vlastito dijete i njegovu spremnost na promjenu. Nagla promjena okoline bez djetetova sudjelovanja teško će uroditi plodom, a kod djeteta može stvoriti otpor prema novom prostoru.


Kada govorimo o donošenju odluke o preseljenju u vlastitu sobi ili krevet  to se obično događa kada jedna od strana, ili roditelj ili dijete poželi, i za to ne postoji određena dob. Ako su odluku donijeli roditelji, lakše će je objasniti djetetu koje je napunilo dvije godine, nego maloj bebi jer se dvogodišnjaku lakše mogu objasniti želje o odvojenom spavanju. Psiholozi  savjetuju da se prelazak napravi postupno i to tako da se dijete prvo privikava na samostalno umirivanje kad se noću budi. 

Pedijatrica dr. Giovana Armano smatra kako je dijete od godine dana starosti potpuno spremno da bude samo u sobi. No, u tom slučaju je preporučljivo da dječja soba ne bude izolirana i udaljena od spavaće sobe. Neki roditelji i djeca ipak duže dijele sobu ili krevet, a u tom slučaju, savjetuje defektologinja Ana Rajić, u dobi od četiri godine dijete je svakako spremno na preseljenje u svoju sobu te ističe kako je važno polako graditi navike. "Primjerice, ako je dijete naviknuto zaspati u vašem krevetu, prvi korak je naučiti ga da samo zaspi u krevetu, bez vaše prisutnosti uz njegovo uzglavlje. U tome će možda pomoći lagana svjetlost iz hodnika ili obećanje da ćete u više navrata provjeriti je li OK. Uvjerite dijete da je sigurno te da ste vi vrlo blizu i ne biste trebali imati problema", savjetuje defektologinja te preporučuje utvrditi i rutinu odlaska na počinak kako bi se dijete osjećalo sigurno i zaštićeno. Ipak, dobro je i djetetu dozvoliti da, unutar postavljenih pravila, nešto i samo izabere. Primjerice, pitajte ga želi li prije spavanja čuti priču ili pogledati crtić. Vrlo je važno i da u sobi, u kojoj dijete spava, nema televizora. "Sat vremena prije odlaska na spavanje dijete treba prekinuti gledanje televizije i igranje. Vrlo je važno da dijete koje uranja u san boravi u mirnom okruženju", kaže defektologinja te naglašava kako je svako dijete jedinstveno i posebno pa ne postoji siguran recept kako uvesti navike spavanja.


Svaki stručnjak za djecu savjetuje da djeca do šestog ili osmog mjeseca života trebaju spavati u sobi sa svojim roditeljima. Pod time se ne misli na spavanje sa roditeljima u krevetu, nego samo u istoj prostoriji.


Vlastita soba je zasigurno potpuno nova situacija i veliki događaj za dijete, veliki je i važan događaj i za roditelje, posebno za majke koje ponekad prilikom premještanja pate od anksioznosti zbog odvajanja. No, važno je znati da je dijete na sigurnom i zapravo u blizini roditeljske sobe te će ako što zatreba roditelji brzo biti u stanju reagirati i pružiti djetetu potrebno.

Kod premještaja u vlastitu sobu, ako je dijete dovoljno staro da bi razumjelo, dozvolite mu da sudjeluje u oblikovanju sobe, neka samo odabere boju zidova, zidne naljepnice ili omiljene postere, pa i u odabiru namještaja i sitnica za sobu. Tako će shvatiti da će to biti samo njegov mali raj i osjećat će se ugodno i zaštićeno.

Ono što je još važnije za djetetovo prihvaćanje nove sobe, ste vi sami. Vrlo je bitno kako vi gledate na preseljenje i kako ćete se vi postaviti u toj situaciji, jer će vas dijete promatrati i učiti od vas.

______________________________________________________________________

Premještanje u vlastitu sobu ili samo u krevet “za velike” jedan je od brojnih izazova odrastanja s kojim se djeca suočavaju na različite načine. Neka djeca tu promjenu gotovo da i ne osjete ili se s njom nose odlično, dok drugoj pada vrlo teško. Vrlo je važna roditeljska ustrajanost, prezentacija novog stanja, ali i empatija kako se djeca ne bi odjednom osjećala naglo odvojenom ili odbačenim od roditelja.


______________________________________________________________________

Kada je preporučeno vrijeme za spavanje u krevetu i sobi?

Kao što je već spomenuto, teško je odrediti fiksnu dob za vlastiti krevetac i sobu, no preporučeno vrijeme bilo bi između 1 i 3,5 godine djeteta. Iako pojedina djeca spavaju u vlastitoj sobi već s nekoliko dana ili tjedana starosti, druga se opet teško prilagođavaju i s navršenih 5 godina. Pravila zaista nema. Kod nekih je premještanje u krevet nužno, jer djeca su jednostavno prerasla krevetić te svojim penjanjem ugrožavaju vlastitu sigurnost te su stoga roditelji primorani premjestiti ih u krevet.

Osim toga, kod neke djece premještaj u vlastitu sobu ili samo krevet, važnu ulogu ima i skori dolazak sestre ili brata. Kod brojnih roditelja riječ je isključivo o nedostatku prostora za dva krevetića u roditeljskoj sobi, pa je starije dijete uglavnom tada primorano prilagoditi se na vlastitu. U tom slučaju, važno je nastojati dijete na vrijeme pripremiti na promjene kako se ne bi dodatno osjećalo “ugroženo” radi dolaska novog člana u obitelj.