ponedjeljak, 23. listopada 2017.

Mr.sci.dr.Dženita Kurtćehajić: Važnost ultrazvučnih pregleda u I i II trimestru

Dva su bitna ultrazvučna pregleda. U prvom trimestru radi se kombinirani screening koji predstavlja metodu za detektiranje do 90% trudnoća sa Downovim sindromom i dr. hromosomskim greškama. Prvi smo uveli ovu metodu u BIH. Kao FMF London licencirani ginekolog posjedujem poseban softwer, a srećom i laboratoriju u Plavoj poliklinici. Pacijenti mogu za sat vremena imati nalaz kombinovanog screeninga što je skoro pa nevjerovatno, jer se i u razvijenijim zemljama nalazi moraju slati u druge laboratorije.


Prvi trimestar, 13. nedelja trudnoce

Šta je tzv mjerenje nuhalnog nabora i zašto je važno?

 Mjerenje nuhalnog nabora jedna je od najvažnijih pretraga koja se obavlja u ranoj trudnoći. Provodi se ultrazvukom u prvom trimestru trudnoće kako bi se otklonile sumnje na moguće genetske anomalije kod djeteta. Nuhalni nabor predstavlja ultrazvučno vidljivo nuhalno prosvjetljenje odnosno nakupljenu tekućinu u potkožnom tkivu vrata fetusa i predstavlja osnovu za kombinirani probir koji se radi između 11. - 14. nedelje trudnoće, najbolje u 13. toj nedelji trudnoće.

Šta je dabl i tripl test i kome se preporučuje?


Problem je sto ima previse nejasnoca sta je zapravo dabl test .U kombinovanom screeningu imate ekpertni UZ nalaz uz biohemijske markere koji neko oslovljava dabl testom , s druge strane imate dabl i triple test koji se obavaljaju tek od 15 nedelje trudnoce. Ukoliko trudnica ne stigne obaviti kombinirani screening u 1. trimestru ili rezultati ovog screeninga nisu jasni, postoji mogućnost obavljanja biohemijskih testova u 2. trimestru, ali je njihova preciznost u procjeni rizika Downovog sindroma značajno manja. 

Ovi testovi obuhvaćaju :
-dvostruki probir (double test)
-trostuki probir (triple test) i

četverostruki probir (quadruple test), pri čemu se ovaj posljednji ne obavlja u našoj zemlji.

Razlika izmedju kombiniranog screeninga i dable/triple testa je ta da je kombinovani screening pouzdan 90 % a doble /triple je izmedju 50-70 %. U naprednim zemljama se dable /triple test ne upotrebljava rutinski vec samo ako nije kombinirani screening jasan onda se dodatno moze raditi triple test te se to zove integrirani ili sekvencijski probir.

U kojim slučajevima trudnica biva upućena na amniocentezu?

 Razlozi za izvođenje amniocenteze uglavnom su dob trudnice iznad 35 godina, ustanovljene abnormalnosti na ultrazvučnom pregledu, te povećani statistički rizik ustanovljen u biohemijskom probiru.Procjenom rizika hromosomopatija temeljem starosti trudnice i amniocentezom kod trudnica starijih od 37 godina dijagnosticira se svega oko 30% svih mogućih trisomija. 
Gorka je činjenica da najveći broj hromosomski oštećene djece rađaju mlađe majke.
ZATO MORAM NAGLASIT DA JE KOMBINIRANI SCREENING NAMJENJEN SVIM TRUDNICAMA a ne samo starijim i onim sa pozitivnom porodicnom anamnezom.


Drugi bitan ultrazvučni pregled je organ screening koji se radi od 20. do 24. nedjelje trudnoće i podrazumijeva analizu izgleda svih organskih sistema i spoljašnjeg izgleda bebe, s posebnim osvrtom na bebino srce (fetalna ehokardiografija). Ovaj period je referentni (najbolji) za pregled srca ploda. Analiza je detaljnija u odnosu na period do 20. nedjelje, samim tim što je ovaj važan organ veći. Analiziraju se dvije komore i dvije predkomore, aorta i njen izlaz iz ljeve komore, plućna arterija i njen izlaz iz desne komore, srčana pregrada, protoci kroz srce i njegove velike krvne sudove (Power, Color Doppler i 3D angio modovi).





Koliko su tačna mjerenja težine bebe pomocu ultrazvuka?

To varira od nedelja trudnoce . Pred termin to moze varirati oko 300 gr stim da napomenem da je bitan i kvalietetan UZ aparat kao i strucan ljekar.


Double i triple test ja nikada ne preporucujem mojim trudnicama za razliku od KOMBINIRANOG SCREENINGA, Ti testovi su zanemareni u razvijenim zemljama.Moram naglasiti da se kombinovani screening preporucuje svim trudnicama bez obzira na dob trudnice.Kombinirani screening kao sto mu ima kaze je kombinacija ekpertnog UZ pregleda gdje se vidi 70 p% anatomije ploda i biohemijskih markera freebHcG i PAPP hormona iz posteljice.Na tom testu su vazni svi uzajamni podatci dali je zena pusac itd... tu dolazimo do preciznije procjene individualnog rizika.Vazno je naglasti da ljekar treba biti licenciran jer se mjerenje nuhalnog nabora treba izvesti jako precizno uz paznju na bar 5 kriterija .Pouzdanost kombinovanog screeninga je 90 % uz 5 % laznih nalaza.

Kakva je procedura ako je nuhalni nabor iznad 3mm?

U slucaju da je NN veci od 3 mm preporucuje se neki od NIPT testova ili Amniocenteza te organ screenig oko 19 nedelje trudnoce. Kod povecanog NN treba razrijesiti da dijete ima normalan broj hromosoma ( tj iskljuciti hromosomske abnormalnosti ) i uraditi organ screenin te iskljuciti srcanu manu .


Naglasavam da povecan nuhalni nabor ne znači odmah da
 dijete ima navedene dijagnoze , samo ih treba iskljuciti dodatnim testovima i pregledima. U praksi sam imala i 
povecan NN i zdravu rodjenu djecu.


Ima li potrebe za double testom ako je nuhalni nabor u referentnim mjerama?

Nakon nekoliko hiljada obavljenih kombiniranih screeninga mogu reci da treba. Desava se da UZ markeri budu manje upadljivi a da biohemiski markeri dodaju osjecaj sigurnosti ili zabrinutosti . Podjela rizika je u tri skupine : nizak rizik, umjeren i visok rizik .
Nekad je to mucno kada imamo umjeren rizik zbog roditelja koji su tada u strahu a on je povecan sa niskog rizika 10% na 15% umjerenog rizika. Medjutim sa stanovista nauke ako otkrijemo procentualno vise djece sa Down sy radeci kombinovani screening onda je praksa da se preporucuje.

Da li godine trudnice utiču da na rezultat tih testova?

Godine trudnice uticu na rezultat testa medjutim nije presudan . U Kombinovanom screeningu utice : Ekpertni UZ nalaz ( anatomija ploda i UZ markeri ), ranije bolesti, godine, pusac ili ne ,biohemijski parametri....

Mi kroz taj test selektujemo djecu u kategorije , ako je povecan rizik to nije znacenje da plod nije uredu vec to podrazumjeva da tu djecu trebamo samo dodatno ispitati kako bi utvrdili da je sve ok .

 Da li mogu rezultati testova biti uredu ali da se beba ipak rodi npr sa Down sindromom?

Kod triple testa definitno to moze biti slucaj a manja je sansa da se to desi na kombinovanom screeningu jer hormon posteljice PAPP izrazito nizak kod djece sa Down sy a ujedno su tu ukljuceni i UZ markeri.


Pokrovitelj savjetovanja je Prijatelj TIMa - Plava Poliklinika. 

Vazno je reci da:
 "Plava Poliklinika je u zdravstvu prisutna 20 godina i pruža preko 1000 zdravstvenih usluga. 
Posebno bitno za istaći je da Plava Poliklinika nudi sveobuhvatan pristup zdravlju žene od kompletne ginekološke dijagnostike, preko IVF centra (liječenje neplodnosti izvantjelesnom oplodnjom), vođenja trudnoće i savremenog porodilišta pa do ginekoloških operacija (laparoskopskih i klasičnih), u nastojanju da svojim pacijenticama pruži sve na jednom mjestu."





Mr.sci.dr.Dženita Kurtćehajić,

specijalista ginekologije i akušerstva, član tima Plave Poliklinike. 

Jedini u Bosni i Hercegovini FMF ( fetal medicine foundation ) licencirani ginekolog za espertni UZ u trudnoći za prvi i drugi trimestar.
Kombinovani probir 11-14tt prva je uvela u BiH početkom  2013.godine.
Uža oblast dr Dženite je ekspertni UZ pregled u trudnoći.