Većina mladih roditelja se pita kako bebe vide i kada počinju da ih prepoznaju. Vid tek rođenog djeteta je oko 20 do 30 puta lošiji nego kod odraslih. Bebe ne mogu da vide dobro mnogo boja, naročito plave i purpurne.
Vaše dijete moći će vidjeti jednako dobro kao odrasla osoba tek u dobi od sedam mjeseci. Novorođenče se rađa formiranog osjetila vida, ali njegov mozak nije dovoljno "zreo" da analizira slike niti da šalje poruke oku o onome što vidi. Kako se mozak razvija, tako se poboljšava i bebin vid.
Ipak, vid novorođenčeta posebno je prilagođen njegovim potrebama. Percepcija svjetlosti kod beba demonstrira se kao refleks zjenice jer se zjenica skuplja kada se pojavi svjetlo, ali su malo dalekovida. Bebe vide objekte koji su oko pola metra udaljeni od njihovih očiju, što se ispostavilo kao razdaljina na kojoj većina majki drži svoju bebu kada je doji ili mazi. Naučnici spekulišu da uparivanje majčinog instinkta sa bebinim vidom može da pomogne da beba bolje zapamti detalje lica majke.
Beba stara oko nedjelju dana obično gleda objekat koji se kreće, umjesto objekta koji stoji u mjestu. Privlače je konture objekata i slabo gledaju šta ispunjava te konture. Njene oči gotovo isključivo gledaju spoljne ivice lica jer još uvek ne može da detektuje finije detalje na licu.
Mjesec dana nakon rođenja, konusi, dijelovi oka koji dozvoljavaju da se vide boje, kreću se ka centru retine, rastu i postaju gušći. Ovo omogućava bebi da vidi više detalja u izmaglici. Vrlo brzo, u prvih šest mjeseci života, razvija se bebina sposobnost da vidi detalje, pokret i boje.
Oko trećeg mjeseca života počinju da se fokusiraju sočiva u bebinim očima kako bi vidjela objekte na različitoj udaljenosti od oka. Sve bebe od tri mjeseca radije žele da vide majčino lice od lica nekog stranca, što je indikator da beba u tom uzrastu dovoljno dobro može da vidi majčino lice da bi ga prepoznala.
Čak i novorođenče vizuelno prati objekat koji se kreće, ali sa tri mjeseca starosti, beba počinje da prati objekat sa oba oka u harmoniji. Tokom ovog perioda razvija se konvergencija, sposobnost oba oka da gledaju isti objekat u isto vrijeme. Sa oko šest mjeseci beba razvija koordinaciju, sposobnost da oba oka koordinisano prate pokretni objekat.
Nakon prvih šest mjeseci života razvoj se usporava. Važno je shvatiti mogu da se razvijaju različitom brzinom tokom prve godine života, a da ipak završe sa dobrim vidom.
Bebin vid se jako brzo poboljšava tokom prvih šest mjeseci, a nakon toga razvoj vida se usporava, tako da nivo vida odrasle osobe dostiže između tri i pet godina starosti. Ima nekih dokaza da se oštrina vida popravi još malo u uzrastu između pet i deset godina.
Kako se bebin vid razvija po mjesecima?
U prva dva tjedna beba može vidjeti samo ono što joj je pred nosom, na nekoliko centimetara od nje. Dakle, može registrirati crte lice majke kada je ona drži u naručju i kada joj približi lice. Razaznaje svjetlost, oblike i pokrete, ali joj je slika još uvijek mutna i nejasna.
Mjesec dana
U ovom uzrastu beba još uvijek ne može koordinirano koristiti oba oka, pa se često događa da svako oko "vodi svoju politiku". Većina roditelja se uplaši misleći da im je dijete razroko, međutim, to je sasvim normalna pojava. Do kraja prvog mjeseca ili sredinom narednog bebine oči će uspjeti "dogovoriti" se s mozgom i ona će moći usmjeriti pogled na neki predmet s oba oka.
Dva mjeseca
Bebe raspoznaju boje od rođenja, ali samo kontrastne (crno-bijelo, žuto-plavo!). Vremenom se "suradnja" očiju i mozga poboljšava pa će beba biti u stanju razlikovati čak i boje sličnih tonova (kao što su narančasta i crvena). U ovom uzrastu savjetuje se vježbanje: pokazujte bebi igračke i slike jarkih boja, pričajte joj i pjevušite, to pomaže razvoj osjetila vida i čula sluha.
Tri do četiri mjeseca
Beba počinje posezati za predmetima mada ih još uvijek ne uspijeva dohvatiti jer ne može uskladiti pokrete ruku. Samo polako, u ovom uzrastu intenzivno se usklađuju pokreti očiju s pokretima ruku, tako da će uskoro cičati od sreće kada uhvati igračku. Pomognite joj igrajući se s njom: ponudite joj zvečku jarke boje i pričekajte da je uhvatiti. Primijetit ćete da beba počinje grabi sve što joj padne pod ruku, a najčešće "stradaju" mamina kosa, naočale ili naušnice. Sve su to znaci da koordinacija između mozga, očiju i pokreta ruku napreduje.
Pet mjeseci
Do sada je pokušavala dohvatiti samo krupne predmete, a sada počinje primjećuje i one sitnije. Osim toga, prepoznaje predmete koje je vidjela ranije (raduje se kada ugleda omiljenu igračku!). To je znak da se mozak "zahuktao" u razvoju što se odražava na poboljšanje bebinog vida. Ona sada zna da predmeti postoje i kada nestanu iz vidnog polja. Zbog toga, bebe u ovom uzrastu obožavaju igru "gdje je beba?": Mama joj stavi ručnik preko lica, beba ga skloni i obraduje se što ponovno vidi mamu.
Šest do sedam mjeseci
Bebin vid se do te mjere razvio da ona sada jasno vidi ljude i predmete u svojoj okolini, ali ne i na velikoj udaljenosti. S obzirom na to da se njezin svijet svodi na događanja u njenoj neposrednoj blizini, ta joj vještina nije potrebna. Ona će se postupno razvijati, a u dobi oko prvog rođendana, vaše dijete bit će u stanju prepoznati tatu kada dolazi s posla, čak i sa udaljenosti od nekoliko desetaka metara.