U stojećem položaju, stopala preuzimaju čitavu težinu tijela, pokreću nas i nose čitavog života. Da bi hod bio ujednačen, posebno po neravnoj površini, moraju da se prilagođavaju, što zahtijeva čvrstu i stabilnu građu stopala, kao i dobro funkcionisanje svih zglobova. Dva ključna svoda - uzdužni i poprečni, koje čine: kosti, mišići i tetive, imaju važnu ulogu pri stajanju i hodu.
Sve je više djece sa ravnim stopalima
Ravno stopalo može da bude urođeno i stečeno. Urođeno se rijetko javlja i predstavlja vrlo ozbiljan deformitet, jer je posljedica promijenjenog položaja skočne kosti, koja zauzima vertikalan položaj.
Učestalost pojave stečenog ravnog stopala se sa razvojem civilizacije povećava, jer je funkcija hvatanja u potpunosti iščezla i stopalo danas isključivo služi za oslanjanje. Drugi razlog je hipokinezija (smanjeno kretanje), kojom su ugrožena prije svega djeca koja žive u gradovima, jer hodaju isključivo po ravnoj, tvrdoj površini. Naime, permanentna jednolična opterećenja dovode do slabljenja i popuštanja muskulature potkoljenica i stopala.
Djeca predškolskog uzrasta kroz slobodne aktivnosti, kao što su  hodanje, trčanje, skakanje, mogu u velikoj mjeri da jačaju mišiće nogu i svodova stopala
Neodgovarajuća obuća, koja sputava i ograničava aktivnost mišića, takođe nepovoljno utiče na razvoj stopala. Djeca koja žive u seoskoj sredini i hodaju bosa po neravnom terenu, mnogo rjeđe imaju ravna stopala.
Pravilan oblik i funkcija stopala direktno zavise od pravilno građene koštane strukture i dobrog balansa snage mišića koji učestvuju u stajanju i hodu. Ako je ta ravnoteža narušena, kao posljedica se javlja spuštanje svodova.

Znaci da se stopalo spušta
Iako je teško odrediti jasnu granicu između normalnog stopala i onog koje je počelo da se spušta, bol je siguran znak da je došlo do promjena. Bol može da se javi i iz drugih razloga, ali ako se njegovo postojanje isključi, treba obratiti pažnju na stopala.
Drugi znak koji ukazuje na problem sa stopalima jeste izmjenjen položaj Ahilove tetive, koja je zakrivljena na peti umjesto da ide pravo.
Oblik cipela, njihova deformisanost, istrošenost peta i ivica - pokazuju u kakvom su stanju stopala, odnosno kakav je hod.
Djeca i odrasli često hodaju nepravilno, posebno se vide nepravilnosti pri trčanju. Subjektivni pokazatelji puno govore da nešto nije u redu sa stopalima: djeca odbijaju da hodaju, nerado trče, brzo se zamaraju, žale se da ih bole noge (stopala i potkoljenice) ili leđa (lumbo-sakralni dio).
Najčešće greške roditelja
Do pojave stečenih deformiteta najčešće dolazi zbog povećanog opterećenja, koje stopala ne mogu da prihvate, a to se događa u kritičnim periodima razvoja djeteta - zbog grešaka roditelja. 
-Prva greška koju roditelji čine jeste kada bebu koja još nije za to spremna stavljaju u uspravan položaj i uče da hoda. 
-Drugi momenat je pubertet, kada dolazi do ubrzanog rasta kostiju koji nije praćen odgovarajućom mišićnom snagom. 
-Istovremeno se odvijaju burne hormonske promjene, koje ne mogu da očuvaju stabilnost koštano-mišićnog sistema djeteta, pa i najmanje dodatno opterećenje (tjelesnom težinom ili težinom u vidu ranca sa knjigama) može da dovede do nastanka ravnih stopala.
Prevencija ravnih stopala

Prvi momenat kada može preventivno da se djeluje jeste kada se beba uspravlja, odnosno prelazi iz četvoronožnog puzećeg u stojeći stav. Da bi se stopala pravilno razvijala, to treba da bude postepeno, kako ne bi opteretila tjelesnom težinom nedovoljno očvrsle mišiće. Kada prohoda, dobro je da što duže i češće hoda bosa po neravnoj podlozi (pijesku, travi, šljunku), koja će svojim neravninama da stimuliše na aktivnost mišiće stopala i potkoljenica.
Odgovarajuće čarape i obuća koja ne sputava prste, takođe značajno utiču na pravilan rast i razvoj stopala. Ukoliko se kod malog djeteta uoči zakrivljenost pete i Ahilove tetive, i to više od pet stepeni, potrebno je da nosi cipelu sa odgovarajućim uloškom, koji propisuje ljekar. Njegovo nošenje mora da bude praćeno korektivnim vježbama.