U okviru istraživanja naučnice Nađe Rajsland s Univerziteta u Durhamu, petnaest trudnica se tokom svojih trudnoća četiri puta podvrgnulo skeniranju ultrazvučnim 4D aparatom. To, u principu, znači da je naučni tim koji je sarađivao s Rajslandovom bio u prilici da napravi fotografije ploda u materici.
Najprije je izmjeren nivo stresa svake od učesnica istraživanja, a potom su urađena skeniranja koja su pokazala kako bebe izgledaju u zavisnosti od toga koliko su buduće majke izložene stresu.
Ovo istraživanje pokazalo je zanimljive rezultate i pružilo neodoljive fotografije koje su posvjedočile da bebe osjećaju nervozu svojih majki. Za razliku od odraslih, koji u trenucima zabrinutosti dodiruju lice objema rukama, plod manifestuje uticaj stresa time što podiže jednu ruku.
Odavno je utvrđeno da dijete osjeća majčin stres, prije svega djelovanjem kortizola, ali se smatra da je ovo prvi put da je za to pružen i fotografski dokaz – i to u četiri dimenzije.
“Većina ovih majki je dobro i nema potrebe da budu zabrinute, ali neke od njih će morati da razmisle o tome kako mogu smanjiti stres”, smatra dr Rajsland.
Izvor: Yumama