subota, 18. veljače 2017.

Kako bi pomogli djetetu da prevaziđe govorno jezičke probleme, nije dovoljno voditi ga logopedu na tretman. Kod kuće, u krugu porodice i okruženju u kome dijete odrasta, takođe se može mnogo učiniti kako bi se pomoglo djetetu.



"Evo bilješke jedne žene obične mame koja je jako puno učinila za svoje dijete, a nije logoped: 
Preko trnja do zvijezda 2 ( kako smo rješavali govorno - jezičke probleme)
*Kako bi pomogli djetetu da prevaziđe govorno jezičke probleme, nije dovoljno voditi ga logopedu na tretman. Kod kuće, u krugu porodice i okruženju u kome dijete odrasta, takođe se može mnogo učiniti kako bi se pomoglo djetetu. 

Evo primjera (iz mog iskustva) šta roditelji mogu da učine:
- Uključite dijete u svoje svakodnevne aktivnosti. Takođe, Vi organizujte neku djetetovu aktivnost i pomozite mu da je realizuje. Npr. :

1. Možete uključiti dijete u postavljanje stola, tako što ćete zajedno s njim poređati tanjire. 
( Šta radimo? ređamo tanjire; za koga? za mamu, za tatu, za seku - batu, za mene). Na isti način poređajte i pribor za jelo.

2. Zamolite ga da Vam dodaje štipaljke dok prostirete veš. Pri tom imenujte boje ( daj mi crvenu, žutu, plavu... ako dijete ne zna boje imenujte ih Vi, ali važno je da radite zajedno) .

3. Animirajte dijete da sredi svoje igračke. Za početak neka to bude nekoliko igračaka. 
( Dođi da sredimo igračke. Hajde da ih stavimo na policu. ( daj medu, daj zeku, daj lutku). Ređajte zajedno, a kad završite OBAVEZNO pohvalite dijete. (Bravo, odlično si to uradio - la. ) 
Prepričajte aktivnost koju ste odradili. ( Šta smo radili? Ređali smo igračke. Koje igračke smo ređali? Medu (pokažete prstom), zeku, lutku). Govorite sporo, jasno da vas dijete razumije.

4. Ako idete u park, zatražite od djeteta da ponese loptu. Ako još uvijek ne izvršava nal
oge, odite zajedno po nju i ponesite je (hajde da ponesemo loptu), a ako izvršava naloge, zatražite da samostalno ode po nju (idi u sobu i donesi loptu).

5. Ako ste na ljetovanju možete u koficu da složite lopaticu i grabuljicu za plažu. Boravak na plaži iskoristite za igranje pijeskom, crtajte po pijesku ( npr. krug, sunce, zmiju...) Dopustite mu da leži na pijesku, valja se po njemu, podstaknite ga da na taj način doživi prostor oko sebe.
Radite opušteno, bez tenzije i žurbe, sa puno ljubavi i razumijevanja. Hvalite dijete, ali ne pretjerujte. "

Autor: Ana T.

Related Posts:

  • Šta ako beba plače tokom vožnje? Voziti dok beba plače na zadnjem sjedištu je izuzetno teško i frustrirajuće, a time i opasno po bezbijednost. U tom slučaju jednostavno zaustavite automobil, pa tek onda pokušajte da smirite bebu. Nemojte pokušavati da je sm… Read More
  • "Neću nikad" koje sam već prekršila Koliko ste puta prošli pored roditelja čije dijete urla i baca se po podu, zakolutali očima i obećali čvrsto sebi da vam se ovo nikad neće desiti? Priznajem, i ja sam to radila. To obećanje i dalje držim čvrsto, jer moja beb… Read More
  • Pomozite bebi da progovori Jedva čekate da čujete prve riječi iz tih slatkih ustašaca koja vas čine presretnim samim tim što se smješkaju? Koliku li tek radost donosi kada to malo biće izgovori vaše ime! Iako nas je roditeljstvo naučilo da ne možemo… Read More
  • Kalendar vakcinacije u FBiH Kalendar obavezne imunizacije/vakcinacije u FBiH, od rođenja do 18. godine (2016. godina) U JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo provodi se kontinuirana imunizacija (vakcinacija) u skladu s “Naredbom o načinu provođenja obavezn… Read More
  • Hipertonus Kod novorođenih beba se u prvim satima po rođenju uspostavlja fleksioni  tonus ruku i nogu. Vremenom počinje da preovladava tonus ekstenzora (opružača), krajem 4,5 mjeseca kada se bebe opružaju. U daljem toku sazrijevan… Read More