Kada su bebe u pitanju, neke teme uvijek prave dileme roditeljima, a oko njih se često ne slažu niti pedijatri. Jedna od takvih bebećih tema je prva šetnja. Neki pedijatri savjetuju da se beba izvodi napolje odmah po izlasku iz porodilišta ukoliko nije suviše hladno, ne puše vjetar i nema padavina. Drugima, kada čuju ovakve savjete, diže se kosa na glavi. Oni savjetuju da se beba i mama primire kod kuće u toku prvog mjeseca, dok bebin imunitet ne ojača. Ipak, najčešće se čuje da su bebe spremne za prve šetnje kada im zaraste pupčana jama, a najčešće je to u prvih 15 – 20 dana.
style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-3764311493977162"
data-ad-slot="6473405334"
data-ad-format="auto">
Prema savjetima koji se najčešće mogu čuti od pedijatrijskih sestara, u šetnju s bebom treba krenuti po lijepom i prijatnom vremenu i prvog dana zadržati se desetak minuta. Pošto je prvi planirani boravak na svježem vazduhu kratak, najlakše je bebu iznjeti napolje na rukama ili u sling marami. Narednih nekoliko dana dužinu boravka napolju trebalo bi postepeno produžavati. Trebaće vam nekoliko nedelja da stignete do prvih šetnji u kolicima.
Najbolje je bebu u šetnju voditi nakon podoja, kada je mirna i zadovoljna. Naravno, mame koje doje uvijek mogu podojiti svoju bebu ukoliko ona to zatraži tokom šetnje, a roditelji čije bebe jedu mliječnu formulu uvijek sa sobom treba da imaju formulu, flašicu i termos sa toplom vodom. U šetnju nikako ne treba nositi već napravljenu formulu, jer je njen rok upotrebe izuzetno kratak. Bez obzira na to da li se šetaju po kvartu ili po drugom kraju grada, u torbi uvijek treba imati lagani prekrivač za bebu, za svaki slučaj, jer vrijeme može da se promijeni. Za duže šetnje, treba spakovati pelenu za jednokratnu upotrebu, maramice za brisanje i kremicu a zgodno je imati i mali podmetač za presvlačenje bebe. Bebe se često ubljuckaju pa će rezervni siperčić i odjelce nekad zatrebati. Ukoliko beba koristi varalicu ili pije vodu, to je obavezan dio bebeće torbe. Za šetnju sa bebom treba birati mirnije mjesto, izbjegavati jaku buku, gust saobraćaj i zagušljiv vazduh, a zelenilo parkova ili svjež vazduh pored rijeke će svakom mališanu prijati. Oni koji žive u kući, u manjem gradu ili na selu, imaju mnogo lakši posao kada su u pitanju prve šetnje jer im je dovoljno da sa bebom izađu u dvorište.
Zimske šetnje sa bebom
Jedno od pravila koje se može čuti je da bebe mlađe od mjesec dana ne treba iznositi napolje na temperature ispod deset stepeni, dok bebe mlađe od tri mjeseca ne bi trebalo da borave na temperaturama koje su u minusu. Sa malim bebama treba izbjegavati vjetar i maglu, a kad pada kiša ili snjeg sa šetnjom je preporučljivo sačekati dok se ne razvedri. Tokom zimskih mjeseci, najljepše vrijeme za šetnju je između 12 i 14 sati. Izuzetno je značajno pripaziti na to kako je beba obučena, i ne treba pretjerati sa garderobom. Osnovno pravilo je da bebu treba obući onako kako smo sami obučeni. Ukoliko je temperatura niska (manja od pet stepeni u plusu) bebi će za šetnju trebati bodić ili benkica, odjelce, čarapice, a po potrebi I hulahopke I duksić… Skafander je odličan za male bebe, a onaj ko ga nema može bebu staviti i u specijalno ćebe za bebe koje ima rajsfešlus ili drikere pa se zakopčava oko mališana. Naravno, može poslužiti i obično ćebe u koje beba može lijepo da se umota. Kapica je obavezna, a zimska navlaka na kolicima i ćebence zašuškano u kolica kao podmetač za bebu odlična su zaštita od vjetra i hladnoće. Veće bebe koje sjede i koje se ne mogu umotati u ćebe, treba da imaju toplije cipelice i skafander, a ukoliko već šetaju cipelice moraju biti i nepromočive, a kapa i šal su obavezni. Naravno, ovo je samo uopšten savjet, a mame treba količinu garderobe da prilagode svojim bebama i vremenskim uslovima.
Ljetnje šetnje sa bebom
style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-3764311493977162"
data-ad-slot="6473405334"
data-ad-format="auto">
Šetnje tokom ljetnjih mjeseci mogu biti jednako nezgodne kao i tokom zime. Tropske temperature ne prijaju nikome pa ni bebama. Bebe ne treba izlagati jakom suncu pa je neophodno izbjegavati boravak na otvorenom između 11 i 17 sati, a u zavisnosti od jačine toplotnog talasa često se bebama ne savjetuje ni šetnja posle 10 i prije 18 sati. Ipak, ljeti je često lakše nego zimi. Šetnje mogu da traju duže, lako je organizovati se i izlaziti dva puta dnevno napolje samim tim što je i dan duži. U zavisnosti od temperature, bebe treba obući lagano, u pamučnu odjeću, a platneni šeširić je obavezan detalj pogotovo za bebe koje su već u polusjedećem I sjedećem položaju. Ukoliko je temperatura viša od 30 stepeni, bebama je dovoljan bodić preko pelene, a ako je niža bebe mogu da nose i šorc i čarapice. Praktično je u torbi nositi lagani pamučni pokrivač pa ukoliko se vrijeme odjednom promijeni, bebi će biti dovoljan bodić preko pelene, a ako je niža bebe mogu da nose i šorc i čarapice. Praktično je u torbi nositi lagani pamučni pokrivač pa ukoliko se vreme odjednom promijeni, bebi će biti dovoljan.
Uživajte :)