Kada započeti aktivnost nakon prirodnog poroda, a kada nakon poroda carskim rezom?
Nakon prirodnog poroda mozete početi sa aktivnošću relativno rano, preporučuje se prvih 6 sedmica ili dok vam traje krvarenje da ne radite nikakve vježbe. Mislim da ženi nekako poslije sveg i ne pada na pamet da počne u tom periodu sa ikakvim vježbanjem, posebno ako je prvo dijete.
Što se tice carskog reza situacija je malo ozbiljnija, trbušni zid je rezan, rana duboka i treba vremena da rana zamladi ne samo površinski nego i puno dublje u tkivu. Tako da prije 4. mjeseca niti jedan dr vam nece odobriti pocetak sa vjezbanjem. Optimalno je od 6.mjeseca od carskog reza.
Dojenje i fizička aktivnost
Dojenje ne treba da bude nikakva prepreka za vježbanje. Normalno je da kod svake majke koja želi da doji bebu sto duže,postoji strah od eventualnih posljedica koje misli da trening moze prouzrokovati. Ono sto je najbitnije jeste da unosite velike količine tekućine, najbolje vode i sve dok imate „normalnu“potražnju mlijeka od bebe, produkcija mlijeka nece izostati. Bitno je da prije treninga uvijek podojite bebu da bi nestala napetost i težina grudi vama ne stvara probleme pri vježbanju. Tokom treninga dovoljno vode kako bi izbacivali toksine preko znoja i mokraće za vrijeme treninga i poslije, i spriječili zakiseljenost mišića. Poslije treninga sačekajte da se tijelo odmori i ohladi, dovoljno je 30ak minuta ,te onda možete uraditi podoj.
Na koji način se riješiti viška na stomaku nakon poroda?
Žao mi je sto vas moram razocarati, ali za taj problem nema nista brzo i efikasno preko noći. Rješavanje ovog problema počinje u kuhinji, a završava u Sali .
Treningom povećavamo dodatno gubitak kalorija, ali regulisanjem ishrane...kada kazem regulisanjem mislim na izbalansiranu ishranu koja sadrzi proteine, ugljikohidrate, masti, vitamine i minerale...postižemo pravi rezultat.
Tajna je u pametno izabranim namirnicama i pametno serviranim porcijama (kolicina svakog nutrijenta posebno). Zdrava ishrana ne treba da bude samo zbog skidanja viška sa stomaka nego i zbog vase bebe, koja sve hranjive materije uzima preko vašeg mlijeka.
Veoma bitno je napomenuti majkama dojiljama da ne smiju gubiti sedmicno vise od 0,50kg!
Nisam pobornik nikavih instant dijeta koje nudi internet i koje mogu dati dobre rezultate u tom trenutku, i niti jedna dijeta nije koncipirana tako da je dugoročno možete koristiti jer su previse iscrpljujuce za organizam, što znači da ne mozete imati ni dugoročan rezultat vec samo ''bumerang efekat''.
Cilj treba da vam bude da napravite KOREKCIJE u vašem načinu ishrane, koje mozda nece previše odstupati od trenutnog načina ishrane ali ce biti zdraviji način.
Kao na primjer:
- Izbaciti nepotrebne i štetne prozvode kao sto su slatko, gazirano, zaslađeni sokovi i sl.,
- Regulisati redovno unošenje obroka sto podrazumjeva doručak, ručak, večeru i dva medjuobroka
- Regulisati unos i potrošnju kalorija
- Voditi računa o količini i zastupljenosti makronutrijenata (ugljikohidrati,proteini, masti) na tanjiru
- Dovoljan unos vode
Da li steznik pomaze pri zatezanju kože stomaka? Koji preporučujete?
Što se tiče steznika ja iskreno nisam za..mislim da se stomak treba prirodnim putem vratiti u svoje normalno stanje. Sada znam da na trzistu ima raznih i vidjela sam vrlo jake steznike, koje pogotovo ne bih preporučila. Ako bi se vi ipak odlucili za koristenje steznika moja preporuka bi bila neki gumirani koji se prilagođava obimu vaseg stomaka i ne pravi prevelik pritisak.
Preporuka vježbi u prvom periodu nakon poroda
Kada se odlučimo za vježbanje nakon poroda, kada god to bilo, trebamo se osjetiti spremno. Ne trebamo to započinjati jer je trend da odmah poslije poroda izgledamo kao da nismo rodili. Kada žene udju u salu nakon poroda hoce brze rezultate, ali moraju biti spremne psihički na to da rezultati ne mogu bas tako brzo biti. Iako smo prije trudnoće možda imali intenzivnije treninge poslije poroda je bitno započeti sa umjerenim treningom i pametno izabranim vježbama. U prvom periodu se uglavnom rade modifikovane (lakse verzije) vježbi poput modifikovanih čučnjeva, vježbi za jačanje leđa i stomaka.
U vecine žena je prisutna dijastaza trbušnog zida, i ja sam je prva imala. Tada treba biti stvarno pažljiv pri izboru vježbi kako ne bi napravili progresiju dijastaze.
Gošća savjetovališta TIMa: Arijana Baždarević, licencirani je TRX instruktor, posjeduje iskustvo u fitness treniranju i transformacijama rekreativaca, a jedan od omiljenih usmjerenja u trenažnom procesu joj je natalni i postnatalni trening.
petak, 3. ožujka 2017.
Home »
Dojenje
,
Porod
,
Trudnoća
,
Vježbanje
» Kada započeti aktivnost nakon prirodnog poroda, a kada nakon poroda carskim rezom?Dojenje i fizička aktivnost? Na koji način se riješiti viška na stomaku nakon poroda?
Kada započeti aktivnost nakon prirodnog poroda, a kada nakon poroda carskim rezom?Dojenje i fizička aktivnost? Na koji način se riješiti viška na stomaku nakon poroda?
By Udruženje TIM ožujka 03, 2017