licenciranu TRX instruktorku, koja posjeduje iskustvo u fitness treniranju i transformacijama rekreativaca, a jedan od omiljenih usmjerenja u trenažnom procesu joj je natalni i postnatalni trening.
Kaže da:
"Postoje mnogi benefiti vježbanja u trudnoći i za majku i za dijete, i naravno ako dr.odobri i smatra da je trudnoća uredna, fizicka aktivnost je itekako preporučljiva.
Benefiti:
- Vježbanjem povećavamo cirkulaciju, pa samim tim sprečavamo i oticanje zglobova i nastajanje prosirenih vena
- Podstice rad crijeva
- Smanjuje se rizik od prekomjernog gojenja
- Smanjuje se bol u leđima i karlicnom pojasu, a držanje postaje pravilnije
- Smanjuje se rizik pojave trudničkog dijabetesa
- Smanjuje se stres i nagle promjene koje nastaju kao posljedica hormonskih promjena u tijelu
- Povećava se tjelesna energija, kao i raspoloženje i olakšava pripremna faza porođaja
Prvo da razjasnimo...
Ako se trudnica bavila fizičkom aktivnošću rekreativno i prije trudnoće nema razloga da prestane osim ako dr ne savjetuje drugacije. Ako ima odobrenje dr. moze nastaviti raditi sve kao sto je i radila ali naravno sa prilagođenim opterećenjem.
Ako trudnica nije bila aktivna prije trudnoće, trudnoća može da bude razlog da se žena aktivira, ali treba sačekati da prođe prvih 16 sedmica dok se plod ne učvrsti i onda poceti lagano sa prilagođenom aktivnošću i sa strucnim licem...naravno uz odobrenje dr.
Mudrost je izabrati adekvatnu aktivnost, prilagođenu drugom stanju sa kojom postižemo željeni efekat i sporovoditi ga sa edukovanom osobom sa iskustvom.
Cilj svake vježbačice trudnice koja se odluči za trening u trudnoci treba da bude prvenstveno zbog zdravlja nje i bebe,kilaža bi trebala biti sekundarni razlog. Neminovno je da ce se svaka trudnica udebljati i to ne mozemo spriječiti, možemo kontrolisati naravno , ali to dominantno radimo sa izbalansiranom i što zdravijom ishranom tokom trudnoće, ne toliko treningom. Treningom jačamo mišiće karlice, nogu, stomaka i leđa, te povećavamo mobilnost kičmenog stuba što nam pravi dobru pripremu tijelu da iznesemo trudnoći do kraja bez problema, podnesemo porod fizicki što bolje(ovdje prvenstveno mislim na prirodni porod) i period poslije poroda.
Postoje klinička stanja gdje se aktivnost izbjegava, a to su:
- Procjena dr.da vježbanje nije poželjno
- Krvarenje u trenutnoj ili trudnoćama prije
- Slabo napredovanje ploda
- Ako zena nosi blizance
- Spontani pobačaji u predhodnim trudnoćama
- Anemija
- Visok krvni pritisak
- Bolovi u mišićima i zglobovima
- Povecana težina prije ostajanja u drugom stanju (BMI preko 35)
- Pušenje
- Problemi sa srcem i plućima
- Dijabetes."
Podsjećamo da
Vježbe za psihofizičku pripremu trudnica se održavaju:"Lokalitet Novi dispanzerski centar ul. Bulevar Meše Selimovića broj 2
Zbog radova na lokalitetu NDC vježbe za psihofizičku pripremu trudnica neće se održavati na ovom lokalitetu do daljnjeg. Trudnice se mogu javiti na Lokalitet Centar, ul. Josipa Vancaša broj 1 ili Lokalitet Saraj polje, XII Transferzala bb i prisustvovati vježbama koje se održavaju na ovim lokalitetima po datim terminima. Lokalitet Centar, ul. Josipa Vancaša broj 1
|