četvrtak, 23. ožujka 2017.

Gošća savjetovališta TIMa dr Selma Dizdar, tema: Bronhitis

Šta je bronhitis i da li se bronhitis moze "dijagnosticirati" bez pregleda ljekara?

Bronhitis je upala disanih puteva i karakteriše se otežanim disanjem. Roditelji sami, primijete da njihovo dijete otežano i čujno diše, budi se noću, kašlje, tokom dana nije aktivno kao i prije. U pojedinim slučajevima navode da imaju osjećaj "da se njihovo dijete bori za zrak". Obzirom na navedeno svaki roditelj može primijetiti da njihovo dijete ima problem i posumnjati na bronhitis, ali je pomoć ljekara jako bitna.


Kako djetetu   pomoći da izbaci sekret?

Sekret kod male djece je zaista veliki problem. Odrasli ga se lako riješe iskašljavanjem, što nije slučaj kod djece jer oni to ne znaju. U svakom slučaju bilo bi dobro da dijete pije što više tečnosti, redovno da čistite nos, smanjite unos slatkiša te eventualno dijete inhalirate fiziološkom otopinom. Pored toga lagano tapšanje po grudnom košu može pokrenuti dodatno sekret te i na taj način ubrzati izbacivanje istog.

Molila bih Vas da nam objasnite razliku izmedju bronhitisa i bronhiolitisa i koja opstrukcija je opasnija? Kako možemo zaštititi mladju decu ukoliko starija idu u kolektiv?

Bronhiolitis je virusna upala namanjih disajnih puteva. Javlja se kod dojenčadi i uzrokovana je virusom. Danas se smatra da bronhiolitis može biti preteća bronhitisa. Tj ukoliko mala beba ima bronhiolitis u budućnosti može imati povećanu predispoziciju za pojavu bronhitisa. Uredna ishrana i tolateta disajnih puteva ( redovno čišćenje nosa) ima bitnu ulogu u tretmanu i prevenciji istih.

 Inhalacije sa fiziološkom, da ili ne, ako da u kojim situacijama?

 Inhalacije fiziološkom otopinom su u svakom slučaju dobro došle te se ne morau koristiti samo kada dijete ima poteškoće poput bronhitisa. Ove inhalacije mogu biti dobar sveznik pri borbi sa sekretom, kojeg je potrebno da se riješimo ili pri tretmanu suhog kašlja. Fiziološka otopina nije lijek, ona između ostalog deluje umirujuće na iritiranu sluznicu disajnih puteva.




Sta davati bebi od dva mjeseca da izbaci šlajm? Beba samo dojena i nema stolicu svaki dan. Bila tri dana na inhalacijama ventolinom i onda pet dana inhalacije fizioloskom! Vec dajemo bisolvon i mazemo fitobalm gelom.

Redovno čišćenje nosa, lagano tapkanje po grudnom košu- vibraciona masaža uz inhalacije fiziološkom otopinom bi trebale dati željeni efekat. Ukoliko ste iste primjenjivali a niste dobili željeni rezultat potražite savjet stručne osobe, da provjerite dali isto provodite kako treba. Vrlo često je problem u tome što se pojedini postupci ne provode na pravi način.

Zašto doktori vecinom daju odmah inhalacije za kasalj ili pocetak bronhitisa?Zasto ne prvo neki sirup za kašalj, kao sto je prije bilo?

Primjena lijeka putem inhalacija ima svoje prednosti. Putem inhalacia lijek djeluje tačno tamo gdje imamo problem " djeluje na disane puteve". Lijek koji se primijeni u inhalacijama u manjim količinama dospijeva sistemskom cikulacijom i u druge dijelove tijela. Ukoliko koristite sirup, aktivna komponenta sirupa se mora prvo resobrovati te putem krvi doći do pluća, što je u slučaju inhalacija zaobiđeno.

Ukoliko beba ima dosta sekreta ona mora biti pod kontrolom ljekara. Postoji mogućnost da pojedini uzročnici infekcija se nalaze u nosu ili guši te je to razlog prisustva sekreta sa kojim se borite. U svakom slučaju tolateta nosa, vibraciona masaža, restrikcija unosa slatkiša, kao i inhalacije su dobro došle u ovakvim slučajevima. Pokušate sa svojim ljekarom razmotriti mogučnost realizacije brisa guše i nosa.


Ukoliko Vaše dijete ima učestale atake otežanog disanja koje zahtijevaju inhalatornu ili drugu terapiju bilo bi mudro da se razmisli o uvođenju lijekova koje će Vaše dijete koristiti određeno vrijeme. Cilj takvih lijekova je da spriječi pojavu tegoba u smislu otežanog disanja, potrebe za dodatnim liječenjem i istovremeno osiguraju uredan rast i razvoj Vašeg djeteta.

"Mojoj bebi se vec 2-3 puta javljao kasalj i slajm. Mozete li mi reci da li je to bronhiolitis ili je vec preslo u bronhitis?"

Poštovana, stvari o kojima ovdje govorimo su izuzetno ozbiljne i djeci mogu praviti značajne probleme. Da bi govorili da dijete ima bronhitis potrebno je da ga pregleda ljekar koji će notirati poteškoće sa kojima se susreće vaše dijete kao i nalaz na plućima koji nađe prilikom tog pregleda. U odnosu na ono što vi kažete ( anamnestički podaci) i nalaz ljekara može se dati pravi odgovor na postavljjeno pitanje.

Zbog specifičnosnosti izgleda nosa kod male djece ( mali nos, ulegnut korjen nosa), sekret koji se redovno u nosu stvara može dati osjećaj hropinjanja. Ukoliko je dijete dobro, uredno spava, uredno jede, uredno se igra smo ga pratite i redovno čistite nos.

Da li je bronhitis dio seta atopijskih bolesti i kakva je korelacija izmedju atop.dermatitisa i mogucnosti obolijevanja bebe- djeteta od bronhitisa?

Atopijski dermatitis nam može ukazati, da dijete sa takvim poteškoćama u budućnosti može imati predispoziciju eeza nastanak bronhitisa. Dijete sa atopijskim dermatitisom ima veću mogućnost za bronhitis od djeteta koje nema takve poteškoće. Bitno je napomenuti da dijete koje ima drmatitis nemora tokom života imati niti jednu ataku otežanog disanja. Preostaje Vam samo da ga pratite te s uredno javljajte ljekaru.

Da li je lijek singulair mini štetan?Da li ga mozemo prestati davati bez konsultacije sa ljekarom?

Lijek Singulair je lijek koji se između ostalog koristi i u tretmanu djece koja imaju poteškoće sa disanjem. Svaki lijek ukoliko se ne koristi na pravi način može biti štetan. U svakom slučaju mudro je da se posavjetujete sa ljekarom koji Vam je preporučio taj lijek, jer on zna razlog zbog kojega Vam ga je i preporučio.



Odgovore na pitanja dala dr Selma Dizdar, pedijatar pulmolog, autorka knjige Mali div.


     style="display:block"
     data-ad-client="ca-pub-3764311493977162"
     data-ad-slot="6473405334"
     data-ad-format="auto">