srijeda, 28. ožujka 2018.

PROBLEMI PRI NICANJU MLIJEČNIH ZUBA



Nicanje zuba kod male djece prate zablude, koje imaju ne samo roditelji, nego i mnogi zdravstveni radnici, kako kod nas, tako i u svijetu. Nicanju zuba se pogrešno pripisuje čitav niz najrazličitijih simptoma - visoka temperatura, kašalj, proljev, bol u stomaku i slično.

Nicanje zuba je fiziološki proces i on može proći potpuno neprimjetno i bez ikakvih simptoma, S druge strane, nicanje može biti praćeno nemirom i nervozom djeteta, guranjem prstiju ili igračaka u usta, svrbežom desni na mjestu nicanja, crvenilom desni, povećanim lučenjem pljuvačke, gubitkom apetita, nesanicom.

Iako može doći do blagog porasta tjelesne temperature tokom nicanja zuba, to nije povećanje temperature koje nazivamo visokom temperaturom, odnosno onom koja zahtijeva uzimanje lijekova.

Zašto uopšte povezujemo kašalj, visoku temperaturu, curenje iz nosa i slično sa nicanjem zuba? Mnoge majke kažu: "Da, moje dijete je imalo visoku temperaturu i nakon toga mu je nikao zub!". Ili: "Moja beba je imala proljev dok mu je nikao zub."

Tačno je da se neka od ovih stanja mogu pojaviti u periodu nicanja zuba. Ali to ne znači da među njima postoji uzročno-posljedična veza. Odnosno, to ne znači da nicanje zuba izaziva navedene probleme.



Zašto ih onda dovodimo u vezu sa nicanjem zuba?

Mliječni zubi uobičajeno počinju da niču oko 6 mjeseca života djeteta. Do nekih 28-30 mjeseci, kod djeteta obično niknu svi mliječni zubi - njih 20.

Tako, skoro da nema perioda kada kod djeteta uzrasta 6-30 mjeseci ne niče neki zub.

Istovremeno, period nicanja zuba se poklapa sa periodom kada dijete počinje intenzivno da istražuje svijet oko sebe - puže,

stavlja stvari i ruke u usta, intenziviraju se kontakti sa drugim osobama, dijete odlazi u vrtić ili igraone, dijete počinje unositi i čvrstu hranu. To sve skupa vodi ka povećanoj izloženosti bakterijama i virusima.

Tako da zapravo svi navedeni problemi kao što su kašalj, visoka temperatura, bol u stomaku, osip po tijelu i drugi, nisu posljedica nicanja zuba nego infekcije odnosno nekog oboljenja koje jednostavno vremenski korespondira sa nicanjem mliječnog zuba.



Napisala: Prof. dr. sc. Amila Zukanović 
( “Dječiji stomatolog” je stranica koja pruža informacije o svemu što roditelji i budući roditelji treba da znaju kako bi svojoj djeci, ali i sebi, osigurali zdrav i lijep osmijeh.
Stranicu vodi dr. sci. Amila Zukanović, vanredni profesor na Stomatološkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Dr. Zukanović je specijalista dječije i preventivne stomatologije. Dugogodišnju stručnu i akademsku karijeru posvetila je radu sa djecom. Usavršavala se u Bosni i Hercegovini i inostranstvu.)

Related Posts:

  • Kada je kraj dojenju Na pitanje o tome kada treba prestati dojiti, mama može dobiti razne savjete - počevši od onog kako dijete, čim dobije zube i može žvakati, više ne treba mamino mlijeko, do savjeta kako je godina dana granica nakon koje dije… Read More
  • Da li raditi u trudnoći??  Da li smijem da radim tokom trudnoće? Ako je sa trudnoćom sve u redu, nemate nikakve tegobe i dobrog ste opšteg stanja, naravno da možete da radite. Da li ćete nastaviti sa poslom odlučite sami, naravno ako to na … Read More
  • Miris bebe Bebin miris samo je tek jedan od lukavih načina Majke Prirode da nas natjera da se odmah zaljubimo u bebice. “Velike oči, ružičasta koža, bucmaste ručice i nožice, sve su to trikovi kojima nas priroda privlači bebama i potič… Read More
  • Napadi bijesa kod djece - tamper tantrum Vrištanje, guranje, bacanje po podu... Napadaji bijesa, poznati još pod imenom Temper tantrum, jedna su od pojava tipičnih za "strašnu drugu godinu", ali se mogu javljati i kasnije. Zašto djeca doživljavaju izljeve bijesa?… Read More
  • Kad beba padne sa kreveta...šta činiti?! Kako roditelji treba da postupe ukoliko beba padne sa kreveta, sa stola za previjanje, ljulje...? Pročitajte savjete pedijatra... Bebe znaju da iznenade roditelje naglim trzajem sa padom, a to se po pravilu dešava u si… Read More