petak, 22. lipnja 2018.

Pedijatrica Mulalić savjetuje: Kako s djecom na odmor

Pixabay
Pixabay


Pakovanje, planiranje i rezervacije nisu ništa u poređenju s razmišljanjima kako će dijete podnijeti putovanje i hoće li sve proći bez zdravstvenih problema.

No, da se s nestrpljenjem očekivano putovanje umjesto u uživanje ne pretvori u noćnu moru, roditeljima će dobro doći savjeti stručnjaka, u ovom slučaju pedijatra.

Za početak, dobro je da na put krećete u ranim jutarnjim ili večernjim satima. Ako je vaš automobil klimatiziran, pazite da razlika u vanjskoj i unutrašnjoj temperaturi ne bude prevelika. Dobro je također praviti česte pauze i odmoriti se na svježem zraku barem 15 minuta.

Doktorica Enisa Mulalić, predsjednica Udruženja pedijatara KS-a, savjetuje roditeljima da prilikom polaska na put osiguraju prije svega dovoljno tečnosti. Dobro je, kaže ona, imati i neku od oralnih rehidracionih soli jer je tokom ljeta velika mogućnost razvoja enteroviroza koje mogu dovesti do gubitka tečnosti zbog proljeva, povraćanja i povećanje perspiracije odnosno znojenja kod djece.

"Djeci treba davati često a pomalo tečnosti. Važno je da roditelj za svaki slučaj ponese neki probiotik, ali i antipiretik u slučaju povećane temperature. Za slučaj alergije ili ujeda insekta osigurati antihistaminik."

Sve ovo u većini slučajeva ostaje neupotrijebljeno, no ako ipak dođe do zdravstvenih problema, mnogo je lakše kad znate da imate prvu pomoć, kaže dr. Mulalić.

Također, napominje da se ne smiju zaboravljati ranije propisane terapije zbog hronične ili recidivirajuće bolesti.

Ako je riječ o putovanju na more, obavezno je ponijeti kremu sa zaštitnim faktorom prilagođenim za djecu te mališane čuvati od pretjeranog sunčevog zračenja. Ultravioletno zračenje je najjače između 11 i 17 sati. Ako je riječ o dojenčadima, obavezan je boravak u hladu.

Povraćanje, osip, temperatura...

Tokom ljetnih mjeseci povraćanje kod djece nije rijetkost. Razlog je je prisutnost virusa iz grupe takozvanih enterovirusa, kaže dr. Mulalić.

"Simptomi se javljaju u gastrointestinalnom traktu u vidu povraćanja, proljeva, a u nekim slučajevima dolazi i do osipa. To su virusi iz grupe koksaki i echo. Osim toga postoji i solarni osip, koji je uzrokovan zbog izlaganja suncu. Enteroviroze su obično praćene i povišenom tjelesnom temperaturom."

Ako do toga dođe, obavezno je obaranje temperature, pojenje vodom, čajevima ili rehidracionim solima. I u tom slučaju uvijek je dobro davati često a pomalo tečnosti, savjetuje pedijatrica Mulalić.

"Važno je pratiti opće stanje djeteta. Ako dijete i nakon obaranje temperature povraća pospano je i odbija obroke, neophodno je javiti se ljekaru, najbolje pedijatru. Pravila nisu uvijek ista kada je riječ o uzrastu djece. Kod mlađe dojenčadi povišena temperatura zahtijeva neodložan posjet pedijatra".

Ishrana ljeti

Pedijatrica Mulalić kaže kako brza hrana i hrana s dosta masnoća nije nikako poželjna za djecu, a pogotovo u ljetnim danima.

"Hrana tokom toplijih dana mora sadržavati dosta minerala i vitamina, prije svega voće i povrće, koje između ostalog sadrži i dovoljno tečnosti. Jasno je da su potrebne i bjelančevine, mlijeko koje je kod djece nezaobilazno. Na taj način će se djeca pravilno hraniti i jačati imunitet, te spriječiti mogućnost zdravstvenih problema."

Izvor: Radiosarajevo.ba

Related Posts:

  • Dojenje - vještina koja se uči Nema ništa zdravije nego dojiti svoju bebu i uživati u tome. Prema statističkim podacima svega 15,9 posto žena uspijeva isključivo dojiti do šest mjeseci djetetova života. Kada je dojenje u pitanju, svaka porodilja ima s… Read More
  • Brojevi odjece za bebe Dječja odjevna veličina određuje se prema visini, što u pravilu znači da bi dijete visoko 80 cm trebalo nositi br 80, s tim da je razmak između brojeva po 6, pa kupujete veličinu koja je najbliža visini. Prema nepisanom … Read More
  • Protiv opadanja kose i za rast kose- recept mame članice  Vidim dosta mama ima problem s opadanjem kose pa želim preporučiti ovo što je meni pomoglo- pise članica Jasmina. "3 glavice bijelog luka sitno isjeckati, staviti u teglicu i preliti sa 100ml maslinovog ulja. Ostavit… Read More
  • Rečenice kojima možemo ublažiti tjeskobu kod djeteta 1. “Možeš li mi nacrtati to što te muči?” Ponekad je lakše izraziti osjećaje crtežom nego riječima. 2.  “Volim te. Siguran/na si.” Ponekad je važno naglas ponoviti ovako važne stvari. 3. “Ajmo se pretvarati … Read More
  • Peta bolest ili "osip ispljuskanih obraza" Peta bolest (Erythema infectiosum ili megaleritem) je blaga virusna bolest, a uzrokuje je parvovirus B19. Naziva se još “osipom ispljuskanih obraza” zbog simptoma intenzivnog crvenila na obrazima. Ova bolest nije opasna… Read More