četvrtak, 22. veljače 2018.

Što se događa sa ženinim tijelom odmah nakon porođaja?



Svi smo vrlo dobro upoznati s promjenama koje našem tijelu donosi trudnoća. Puno se više studija, članaka i pažnje posvećuje održavanju zdravlja mame i bebe tijekom trudnoće, no vrlo je važno znati i što se s našim tijelom događa odmah nakon porođaja i u sljedećih nekoliko dana i tjedana. Nakon što na svijet donesemo svoju malu ljubav, naše tijelo odmah prolazi kroz šest važnih promjena.



1. Maternica

U trenutku porođaja maternica žene je oko 15 puta teža nego prije trudnoće, ne računajući težinu bebe, amnionske tekućine i posteljice, a njezin kapacitet je 500 puta veći no što je bio prije začeća. Zbog toga mnoge žene nakon što napuste bolnicu i dalje izgledaju kao da su trudne, odnosno imaju ispupčeni trbuščić.
Nekoliko minuta nakon porođaja, i dalje ćete osjećati stezanje u maternici slično trudovima. Te kontrakcije događaju se zato što se posteljica odvaja od stjenke maternice. Kada posteljica izađe, maternica će se i dalje stezati zbog zatvaranja otvorenih krvnih žila koje su bile spojene na posteljicu, a bol sliči grčevima u trbuhu.
Tjedan dana nakon porođaja maternica teži nešto više od pola kilograma, odnosno pola od onog koliko je težila na dan kada je žena rodila svoju bebu.
Nakon dva tjedna, njezina težina je oko 300 grama i već je u potpunosti smještena unutar zdjelice. U predporođajnu težinu (od oko 100 grama) maternica dolazi četiri tjedna nakon porođaja. Taj proces naziva se involucija maternice.

2. Trbušni mišići

Čak i kada se maternica vrati u svoj normalan oblik, žene i dalje mogu izgledati kao da imaju trudnički trbuščić. To je zato što su trbušni mišići rastegnuti i nemaju čvrstinu koja bi zategnula trbuh. Činjenica da su i nakon poroda “velike”, mnoge žene baca u očaj, ali nikako se ne bi trebale bacati na mršavljenje i vježbanje u prvih šest tjedana nakon poroda. Nakon tog perioda, potreban je pregled kod liječnika koji će strogo nadzirati eventualno vježbanje i promjenu prehrane u svrhu skidanja kilica. Normalno je da se žena vraća na svoju težinu prije trudnoće tek nakon devet mjeseci od poroda.


3. Postnatalno krvarenje i gubitak težine

Nakon poroda žena odmah gubi oko 6 kilograma: oko 4 kilograma teži beba, 0,5 kg otpada na posteljicu, a ostatak na amnionsku tekućinu i krv. I u sljedećih nekoliko dana i tjedana ženin organizam izbacivat će višak vode i krvi. Postnatalno krvarenje izgleda kao jača menstruacija i traje između dva i šest tjedana od poroda. Javlja se i kod žena koje su rodile carskim rezom, jer se postnatalno krvarenje događa zbog odvajanja posteljice od maternice i nema veze s rodnicom. Krvarenje može trajati do šest tjedana. Isprva je krv svijetlo crvena, a s tjednima se pretvara u roskasti ili smećkasti iscjedak zvan lochia koji pri završetku krvarenja ima žućkastu boju.
U periodu postnatalnog krvarenja nije dobro koristiti tampone kako se rodnica ne bi dodatno inficirala stvaranjem bakterija oko tampona. Najbolje je koristiti uloške od vate, posebno u prvih šest tjedana nakon porođaja. Postnatalno krvarenje potpuno je normalno, ali svakako treba posjetiti liječnika ukoliko je ektremno jako (uložak od vate se natopi u manje od sat vremena nakon stavljanja) ili ako u krvi primjetite velike ugruške.


4. Mjehur i crijeva

Žena proizvodi puno više mokraće u prvim danima nakon porođaja – neke gotovo 3 litre dnevno. Osimobilnog mokrenja, mnoge žene pojačano se znoje. Zbog svega navedenog, tjedan dana nakon poroda žena može izgubiti između 2-3 kilograma vode. Količina, naravno, ovisi o tome koliko je vode organizam skupio tijekom trudnoće.
Posljedica trudova, napora i poroda može biti oticanje mokraćnog mjehura zbog čega mnoge žene izgube uobičajeni osjećaj da im se piški u prvim danima nakon dolaska bebe na svijet. Obzirom da bubrezi proizvode mnogo više mokraće, mjehur se brzo puni, pa je vrlo važno da žena ide redovito na wc čak i kada ne osjeća potrebu za mokrenjem. Zadržavanje mokraće u mjehuru može uzrokovati njegovo proširivanje što znači dodatne urinarne probleme, otežano stezanje maternice, bolove i dodatna krvarenja.
Ako majka ne može piškiti nekoliko sati nakon porođaja, vjerojatno će dobiti kateter. U slučaju carskog reza, kateter se stavlja tijekom operacije i ostaje uveden još nekoliko sati nakon porođaja.
U svakom slučaju, svaka žena koja ima problema s mokrenjem nakon porođaja trebala bi to svakako reći medicinskoj sestri.

Mnoge žene nakon porođaja iskuse zatvor. Njemu pridonosi usporena probava, promjene u prehrani, neki lijekovi protiv bolova i boravak u krevetu, odnosno nekretanje. Osim zatvora, majka može imati tvrdu stolicu i hemoroide.

5. Vagina

Ako je žena rodila vaginalno, njezina vagina ostat će nešto veća no prije trudnoće. Tijekom porođaja ona se rasteže, a nakon što beba izađe, vagina je otečena. Oteklina splašnjava u nekoliko sljedećih dana te joj se vraća mišićni tonus. U nekoliko sljedećih tjedana vagina se vraća u prvobitni oblik u čemu mogu pomoći Kegelove vježbe.

Ukoliko je za porođaja došlo do malog trganja perineuma (područja između vaginalnog i analnog otvora) koji nije zahtijevao šivanje, trebao bi se zaliječiti brzo bez većih neugodnosti. Ako je žena imala epiziotomiju (kirurši rez) ili je došlo do jačeg trganja perineuma trebat će proći neko vrijeme dok rana ne zacijeli.

Upravo zbog ranice na perineumu, većina žena ne stupa u seksualne odnose neko vrijeme nakon porođaja, jer odnos izaziva bolove. Ta neugoda i bol mogu trajati do 6 mjeseci ili čak godinu dana nakon porođaja. U svakom slučaju, liječnik će znati reći je li žena fizički spremna za seksualni odnos, ali vrlo je važno da to bude i emotivno i psihički.

Kada počnu ponovno imati seksualne odnose, mnoge žene primijete da se manje vaginalno navlažujuno tijekom trudnoće, a uzrok je manja razina estrogena u organizmu. Ukoliko žena doji, suhoća vagine bit će još izraženija, jer dojenje smanjuje razine estrogena u tijelu. Pomoći može lubrikant na bazi vode.

6. Grudi

U prvim danima nakon porođaja grudi proizvode kolostrum – kremastu, žućkastu tekućinu punu antitijela. Treći ili četvrti dan nakon porođaja mnoge žene osjete neugodnost, težinu i bol u grudimazbog njihova povećanja nalik oticanju. To povećanje grudi smanjuje se za jedan ili dva dana, a dobar recept za smanjenje neugode je stavljanje leda ili listova kupusa u serijama od po 20 minuta. Nekim ženama pomaže i izdajanje, a liječnici savjetuju da majka samo nastavi dojiti čime se smanjuje pritisak koji uzrokuje pojačana proizvodnja mlijeka.

Ukoliko je dojenje bolno, moguće je da se radi o infekciji ili beba loše sisa, pa je iznimno važno da majka potraži pomoć ukoliko ima problema s dojenjem.


Klinfo.rtl.hr