subota, 23. rujna 2017.
Šta je hemangiom?
Hemangiom predstavlja čestu, dobroćudnu promjenu kod beba. Iako ponekad djeluje zastrašujuće, trebalo bi znati da je riječ o promjeni koja tokom vremena nestaje sama od sebe
Ljekari sa Instituta za majku i dete pomogli su nam da vam objasnimo šta je hemangiom, kako nastaje i koje su metode njegovog liječenja.
Šta je hemangiom?
Hemangiom je dobroćudna promjena koja može da se opiše kao promjena u krvnim sudovima novorođenčadi. Najčešći su takozvani jagodasti hemangiomi koji se u prosjeku javljuju kod svakog desetog djeteta. Ova promjena nastaje sama od sebe, razvija se određeno vrijeme, a nakon toga i nestaje sama od sebe. Hemangiomi se ne povlače u toku prve godine života kao što je to slučaj sa crvenkastim mrljama na potiljku, čelu, korijenu nosa i očnim kapcima, čestim kod djece i beba na rođenju. Veoma je važno da roditelji znaju da hemangiomi u 90% slučajeva nestaju sami od sebe. Međutim, postoje i oni koji moraju da se liječe jer ugrožavaju vitalne funkcije organizma (npr. disanje, ishranu, vid), budući da se nalaze u ustima, grkljanu ili na kapcima. Sam uzrok njihovog nastanka nije poznat, ali mehanizam njihovog razvoja jeste. Nastaju kada krvni sudovi, i nakon faze trudnoće kada se formiraju, nastave da se razvijaju.
Osnovne zablude u vezi sa ovom promjenom
Roditelji djeteta sa hemangiomom skloni su da naprave grešku, te sebe proglase odgovornim zbog promjene koja se pojavila kod njihove bebe. Česti su slučajevi kada su ubijeđeni da je hemangiom nastao kao poslijedica povrijede za vrijeme trudnoće ili tokom samog porođaja (npr. da su babica ili ljekar uštinuli dijete). Veoma je važno da roditelji znaju da ni najteži porođaj ne može da bude razlog njegovog nastanka. Sujeverni ljudi veruju da je za nastanak hemangioma “kriva” majka. Navodno, majka je tokom trudnoće poželela neku voćku, jagode, višnje, maline i u tom trenutku je dodirnula stomak. Ovo praznovjerje bilo je veoma rasprostranjeno pošto se kroz istoriju hemangiom nazivao “majčin mladež” (Nevus maternus). Vjerovanja poput ovoga postoje u cijelom svijetu i baš zato je veoma bitno da roditelji shvate da nemaju nikakve veze sa nastankom ove vrste promjena!
Vrijeme nastanka, razvoj i izliječenje hemangioma
Klasični hemangiomi pojavljuju se u drugoj ili trećoj nedjelji života novorođenčeta. U početku je on u vidu crvene tačke ili blijede mrlje koja potom počinje da se uvećava, buja i postaje crvenija, pogotovo u slučaju površinskih hemangioma. Tokom prve godine života oni se uvećavaju, a nakon tog perioda rast prestaje i započinje faza povlačenja. Procentualno, 30% hemangioma prolazi do treće, 50% do pete, a 70% do sedme godine života. Kod neke djece proces je brži, a kod neke sporiji.
Hemangiomi koji se jave na samom rođenju, a koji su ipak rjeđi, povlače se brže nego oni koji se pojave kasnije.
Povrede i ranice
U nekim slučajevima hemangiom, uslijed nezgodne lokalizacije, može da dovede do stvaranja ranice. U tom slučaju roditelji bi trebalo da dođu u ambulantu kako bi im se objasnilo o čemu je zapravo riječ i šta treba činiti. Ako je hemangiom lokalizovan na licu ili u predjelu usne duplje, gornje i donje usne, važno je napomenuti da je on dobroćudna promjena, ali da, zbog mjesta na kojem se nalazi, njegovim povrijeđivanjem ili iritiranjem hranom, može da dođe do krvarenja koje nije obilno, ali može da uplaši roditelje. U tom slučaju, kao i ako se javi u genitalno-perinealnoj regiji, najvažnija je higijena – hemangiom se svakih 10-15 minuta mora čistiti i ispirati fiziološkim rastvorom.
Terapija
Trudimo se da pri tretiranju hemangioma agresivnost svedemo na najmanju moguću mjeru – da što manje koristimo nož, osim u slučajevima kada je to zaista neophodno (najčešće su to estetske korekcije deformiteta ili u slučaju vitalne ugroženosti kada ne može da se čeka dvije-tri nedjelje da hemangiom prođe sam od sebe, već morate odmah da reagujete). Na institutu se hemangiom liječi metodama koje se koriste svuda u svijetu – praćenjem, bez preduzimanja drastičnih mjera, ili primenom kortikosteroida: ubrizgavanjem u sam hemangiom ili davanjem peroralno (na usta), ili intravenski… Na nekim pacijentima primjenjivali smo i terapiju kortikosteroidima u obliku masti. Sve to zavisi od lokacije i veličine hemangioma. U slučaju da kortikosteroidi ne djeluju, primjenjuje se interferon, lijek koji se koristi kao drugi red terapije prilikom liječenja hemangioma.
Ukoliko roditelj tvrdi da dijete ima određene smetnje, ne može da se uklopi u kolektiv, ima problema sa učenjem i ponašanjem u školi, donosimo odluku da je takav hemangiom bolje operisati. Svakom djetetu pristupamo na poseban način i u slučaju da procijenimo da dijete zaista pati zbog prisustva hemangioma, odlučujemo se za operaciju.
Da li hemangiom, kada se povuče, za sobom ostavlja ožiljak…
Veoma često, u slučaju da je hemangiom veoma velik ili je peteljkast, promjena na koži ostane, a to je veoma neprijatno ukoliko se on nalazi na licu ili na nekom isturenom dijelu tela. Promjena na koži u tom slučaju podrazumijeva to da koža ostaje svjetlija, mekša u odnosu na zdravu kožu, da visi i da je na mjestu na kojem se nalazio hemangiom rastegnuta i mnogo manje kvalitetna u odnosu na zdravu. Veoma često to zahtjeva hiruršku intervenciju, to jest estetsku operaciju. Nekada i na mjestu ranice ostaje ožiljak koji se može odstraniti. Međutim, pacijenti su najčešće u pubertetskom uzrastu, pa uglavnom nema problema.
Izvor: mamaibeba.com