Ljekaru se treba uvijek javiti ukoliko su u pitanju opekotine kod male djece.
Opekotine su generalno klasifikovane kao povrede trećeg stepena hitnosti u prvoj pomoći, odmah nakon problema sa vitalnim funkcijama i krvarenjima.
Postoje 4 stepena opekotine i svi su vezani jedan za drugi.
Prvi stepen je crvenilo kože i to se vrlo često javlja svakodnevno kod izlaganja velikom djelovanju sunca. Drugi stepen opekotina je crvenilo kože kada se već počinju javljati i plikovi. Druga dva stepena su komplikovanije opekotine nastale velikim djelovanjem toplotne energije, vatre, hemikalija i sl.
Dijete će sigurno plakati i vrištati posebno ukoliko opečeni dio tijela dolazi u kontakt sa toplinom. Bitno je zaista dijete smiriti, i opečeni dio tijela kvasiti tekućom vodom minimalno 10 minuta.
Posebno treba biti oprezan ukoliko su u pitanju opekotine lica jer su tu i disajni putevi.
Nije pravilno mazati opekotine uljima i kojekakvim mastima. Vrlo često to ljudi radi u želji da pomognu, međutim tada više odmognu.
Naravno da kod svih većih opekotina potrebno je javiti se ljekaru.
Opekotine nakon hlađenja i kvašenja treba prekriti nakvašenom gazom ili čistom tkaninom koja treba takođe biti mokra kako bi spriječili da se zaljepi za ranu.
Svaka rana obično i krvari samo je pitanje kakvog je intenziteta to krvarenje. Da li se radi o obilnom krvarenju ili manjem. To se da primjetiti.
Bitno je na vrijeme zaustaviti krvarenje i samim tim ćete dati veliki doprinos i pomoć. Krvarenje zaustavljate jednostavno direktnim pristiskom na ranu.
Potom postavljate sterilnu gazu ili čistu tkaninu koju previjete. Ukoliko vam se kroz zavoj i dalje vidi krvi znači da krv nije stala pa možete preko toga staviti neki čvršći predmet koji ćete opet previti.
Uprljane rane koje su česte kod djece koja se igraju na travi, u parku, pijesku, zemlji potrebno je isprati vodom. Kod ispiranja vodom pratite da to radite uvijek od vrha rane prema dole u jednom smjeru kako ne biste inficirali ranu i vodom raznijeli prljavštinu.
Obzirom da djeca sada hodaju bosa kako tretirati ranu- posjekotinu?
Kada nemamo pri ruci med. alkohol, rivanol, sretilne komprese, šta mozemo koristiti kao alternativu za čišćenje rana ?
Svaku ranu u ovom slučaju i posjekotinu treba posmatrati sa dozom opreza posebno kada procjenjujete da li ona obilno krvari.
Ukoliko u rani i dalje ima strano tijelo (veći komad stakla, drveta, lima, ekser) bitno je da ne uklanjate ta tijela jer koliko god ona nanijela štete u tom slučaju će vam pomoći ako ih ostavite u rani tako što će svojim prisustvom u rani zaustaviti krvarenje. Onog trenutka kada ih uklonite rana ostaje slobodna i početi će obilno krvariti. Oko stranog tijela postaviti gazu ili tkaninu (stabilizovati strano tijelo da se ne pomjera) i previti. Tako saniratu povredu uputiti u hitnu.
Ukoliko je ipak samo posjekotina u pitanju bez stranih tijela, ranu treba isprati vodom ukoliko je uprljana (Kod ispiranja vodom pratite da to radite uvijek od vrha rane prema dole u jednom smjeru kako ne biste inficirali ranu i vodom raznijeli prljavštinu).
Pristupiti previjanju sa sterilnim materijalom (gazom i zavojem). Ukoliko nemate pri ruci gazu i zavoj uvijek možete iskoristiti dječiju pamučnu pelenu koja može biti odlično priručno sredstvo u prvoj pomoći i može zamijeniti i kompresu ali i zavoj.
Gost savjetovališta TIMa: Jasmin Nikšić,
bachelor zdravstvene njege i terapije, i instruktor prve pomoći.