srijeda, 12. travnja 2017.
Trudna sam, šta dalje??
Prvo saznanje o eventualnoj trudnoći najčešće se događa nakon uporabe kućnog testa na trudnoću. Kućni test na trudnoću žena obično se radi nakon izostanka mjesečnice.
Dvije su vrste testova na trudnoću - onaj koji se radi iz urina (kućni) i onaj koji se radi iz krvi. U oba slučaja određuje se razina hormona hCG-a - humanog korionskog gonadotropina.
hCG je hormon koji se luči u trudnoći. Proizvode ga stanice koje formiraju posteljično tkivo. Glavna uloga hCG-a jest da pomogne održavati trudnoću u prvom tromjesečju i da stimulira stvaranje hormona progesterona, također zaštitnog hormona trudnoće. Hormon hCG se određuje u krvi ili u urinu (kućni test).
Krvni test
Određivanje hCG-a iz krvi može biti kvantitativno - kada se mjeri tačna razina hCG-a u krvi i kvalitativno - koje daje jednostavan odgovor radi li se o trudnoći ili ne. Određivanjem hCG-a u krvi ranije ćemo otkriti trudnoću nego određivanjem tog hormona u urinu. Kada radimo krvni test, hCG se može utvrditi već od 7. do 12. dana od moguće oplodnje, a u urinu ga utvrđujemo između 12. i 14. dana nakon oplodnje. Kod urinskog testa uzima se uzorak prve jutarnje mokraće, jer je koncentracija hCG-a tada najveća. Testovi koji se danas mogu naći na tržištu pokazuju visoku sigurnost i prilično su jednostavni za uporabu (upute su priložene uz svaki test). No, najnovija su istraživanja pokazala da je krvni test ipak tačniji od onog iz urina.
Koncentracija hCG-a u krvi se u 85 posto normalnih trudnoća udvostručuje svaka dva dana tokom prvog tromjesečja, a tada postupno pada. Normalni porast koncentracije hCG-a do desetog tjedna trudnoće, kada se bilježe i najviše vrijednosti, upućuje na urednu trudnoću.
Ultrazvukom se može vidjeti postojanje gestacijskog mjehura u materničnoj šupljini već nakon pet tjedana računajući od prvog dana zadnje menstruacije, a već 2 do 3 dana kasnije u normalnoj bi se trudnoći trebao vidjeti i zametak.
Prvi pregled
U svakom slučaju, prvi kompletan pregled u trudnoći morao bi se dogoditi oko osmog tjedna trudnoće, a sastoji se od: obiteljske i osobne anamneze - u njoj liječnik nastoji saznati sve o bolestima unutar vaše obitelji te o vašim osobnim bolestima koje ste preboljeli ili od kojih bolujete a mogu utjecati na trudnoću; reproduktivne anamneze - u njoj liječnik nastoji saznati sve o vašem reproduktivnom zdravlju. Što znači da se trebate javiti ginekologu čim posumnjate na trudnoću, poslije pozitivnog kućnog testa, kako bi vam dao uputnice za labaratorijske pretrage sa kojima trebate doći na prvi pregled.
Za trudnoću je također važno:
*kada je bila prva mjesečnica, koliko ste puta rađali, jeste li imali pobačaja, upotrebljavate li kontracepciju, jeste li liječili sterilitet, kada i kakav je bio Papa-test, kada je bila zadnja mjesečnica itd.
*rezultati laboratorijskih pretraga - kompletne krvne slike, krvne grupe i Rh faktora, kontrolira se mokraća test-trakom, te se mjeri krvni tlak i tjelesna težina; ginekološki pregled - opisuje se izgled vrata maternice, same maternice, jajnika i jajovoda, uzima se Papa-test, te eventualno brisevi vrata maternice na bakterije;
*ultrazvučni pregled - poželjno ga je napraviti oko osmog tjedna trudnoće.
Potrebno je što prije početi uzimati folnu kiselinu, čija je potreba povećana zbog izgradnje osnove budućeg središnjeg živčanog sistema ploda. Folnu kiselinu potrebno je unositi do 12 tjedna trudnoće, nakon čega vaš ljekar vam propisuje druge vitamine koje trebate unositi tokom trudnoće. Ako je s trudnoćom sve u redu, svaki sljedeći pregled trebao bi biti svaka 3 do 4 tjedna.