četvrtak, 29. prosinca 2016.
Prijem u porodilište- procedure
Počeli su vam bolovi ili vam je pukao vodenjak ili ste prokrvarili, to su sve razlozi da pođete u porodilište. Naravno prije polaska ponesite spremnu torbu sa potrebnim stvarima i svoju medicinsku dokumentaciju.
Ono što je veoma važno da znate jeste da se bliži momenat kada ćete postati mama! To je vaš događaj, vaš dan, vaša sreća i radost i nešto o čemu ćete pričati cijeloga života. Baš iz tog razloga ,,odlučite" da vam ništa neće pokvariti sreću!
Neke procedure sa kojima ćete se sresti - prirodan porod
Sam prijem se razlikuje od bolnice do bolnice ali u suštini sve se svodi na isto. Uzeće vam se određeni podaci, od imena i prezima do stručne spreme koju imate vi i vaš suprug, to je administrativni dio.
Nakon ,,administrativnog" dijela vjerovatno će vam reći da se presvučete, neke bolnice imaju svoje spavaćice, neke ne tako da ne bi bilo loše to znati prije odlaska u porodilište. Presvlačenje, vraćanje suvišnih stvari vašim pratiocima i naravno pregled. Pregled nije bolan, ali jeste neprijatan, puno možete sebi pomoći ako to znate i ako se opustite prilikom samog pregleda, em što će vama biti lakše em što će pregled kraće trajati. Nakon toga u nekim bolnicama će vam uraditi CTG zapis ili popularno nazvana ,,CTG traka". Ona bilježi srčane otkucaje vaše bebe, što je jako važno jer vas ljekar i sestra mogu da vide, a bebu mogu samo da čuju i po tome znaju koliko je njoj dobro. Osim što bilježi otkucaje bebinog srca, CTG bilježi i jačinu vaših kontrakcija (bolova). Ostavlja zapis koliko se često bolovi javljaju, koliko traju i kolike su jačine, a u isto vreme biljeeži rad srca vaše bebe. Na osnovu ovih podataka ljekar ima uvid u jačinu, dužinu i učestalost vaših bolova a ujedno i kako je bebi prije početka bola, za vreme vašeg bola i nakon prestanka bola. Ovo su dragocjene informacije koje mogu odlučivati o načinu porođaja ili lijekovima koji vam se mogu dati tad ili kasnije u toku poroda.
Nakon toga će vam se uzimati obimi. To se radi običnim krojačkim centimetrom. Mjeri se obim trbuha, mjeri se visina materice i sestra mjeri koliko vam se stomak spustio. Ništa od ovoga ne boli i nije neprijatno. Obimi su nam važni jer se njima procenjuje kolika bi mogla biti beba.
Zatim slijede karlične mjere, one se uzimaju jednim velikim šestarom, pelvimetar se zove. Ovo je veoma važna mjera, ona će procijeniti vašu karlicu, tačnije da li ima mjesta da kroz nju beba prođe i rodi se ili mjesta nema.
Na prijemu će vam se izmjeriti pritisak, temperatura, visina, težina.
U toku prijema sve ovo dok mjere, pišu, pitaju, posmatraju sestre i ljekari se veoma intenzivno bave procjenom vašeg i bebinog stanja.
Nakon uzete anamneze boravite na odjelu za trudnice dok porođajni bolovi ne budu na skali 9-10 potom idete u salu za porod.
Procedura planirane sekcije/ carski rez
Po odobrenju komisije da idete na CR dobijete uputstvo šta od nalaza pripremiti: krvna slika (aptt, inr, suk, kreatin, minerali) sa tim nalazima javljate se internisti na Gak-u ( ako nemate veliku uputnicu ponesite malu- internista radi od 8 do 14) i ne treba se naručivati.
Treba vam i bris guse, nosa.
Dolazite dan ranije od planiranog termina poroda do 8h je prijem, pored izvađenih nalaza, mišljenja interniste ponesite i nalaz komisije, veliku uputnicu, zdravstvenu knjižicu i ličnu kartu. Čim se javite ulazite u prijemnu ambulantu, oblačite svoju spavačicu, papuče.Na prijemu će vam uzeti porodičnu i ličnu anamnezu, kao što je opisano i kod prirodnog poroda ( izvagajte se obavezno kad krenete na porod), idete na ctg i na vaginalni pregled.
Potom idete na odjel patologije. Sa sobom nosite spakovane stvari u torbi, ne koristite kofer, jer će vam ga raspakovati pa ćete stvari držati u kesi.(pravilo GAK-a Jezero)
Na odjelu patologije vam vade odmah krv.
Radite nekoliko puta ctg, jedete do 17, pijete do 22 sati., onda vas klistriraju., dobijete clivarin i ranibos. Dolazi anesteziolog da se konsultujete u vezi s anestezijom.
Na jutarnjoj viziti trebate biti u njihovim spavačicama. Spremite torbu, kada vas pozovu u salu nosite vir uloške, maramice.
U prijemnoj sobi ispred op sale skidate spavačicu, ostavljate svoje papuče, uloške i maramice ( napisati na ulošcima svoje ime) i idete u op salu.
Kad se probudite već ste na intenzivnoj njezi. Važna info: vaša porodica može vas nazvati na telefon 250-266 u periodu od 20 do 22, nemojte nositi mobitel- ne treba vam.